Бијељина: Ђаци на више од 100 хектара стичу знања у свим гранама пољопривреде (ВИДЕО)
Захваљујући добро организованој практичној настави на економији, у кабинетима и радионицама ученици након средњег образовања лако налазе запослење или настављају школовање.
Ђаци пољопривредне струке на више од 100 хектара стичу знања у свим гранама пољопривреде сточарству, ратарству, повртарству и воћарству. Није им, кажу, тешко да савладају градиво, а ни праксу.
- Имам предзнање зато што сам са села и знам доста да радим, па сам и одатле научила. Ово ми још више помаже и код куће - каже Јована Перић, Пољопривредна и медицинска школа у Бијељини.
Кокотовић Његош рекао је да се праксе проводе по ветеринарским амбулантима.
- Наше праксе које радимо по ветеринарским амбулантама и другим мјестима показале су знање из наше школе које смо понијели да имамо квалификоване људе који су спремни да сутра постану ветеринари, пољопривредници да водимо дијелове економија - додао је Кокотовић.
У пластеницима површине 400 метара квадратних имају производњу током цијеле године. Сами производе расад и користе природно органско ђубриво.
- Производимо компост од органског материјала који нађемо у дворишту школе, као и са фарме од бала сијена које су мало старије. Одлична је за производњу компоста, а онда касније за производњу расада - појаснила је професорка Десанка Креић.
Ученици прехрамбене струке у радионицама праве пекарске производе и прерађују млијеко у сир.
- Ништа није тешко, све можемо да научимо и теоријски и практично - поручила је Катарина Чембић.
Жужа Бојана каже да је прављење кифли и лиснатог тијеста доста захтијевније.
- Диван је осјећај кад видиш да си ти нешто направио, уложио труд, то баш буде диван осјећај - навела је Бојана.
Школа учествује у регионалном пројекату опремања радионица за занимање прехрамбени техничар, па би до краја године требало да добију савременије услове за практичну наставу.
904 ученика у 11 одјељења образују се у областима пољопривреде и прераде хране и здравства.
Практична настава константно се унапређује да би ученици свих струка из ове школе изашли оспособљени за тржиште рада и имали добар темељ за даље усавршавање.