У Семберији поново афричка куга свиња (ВИДЕО)
Ово је аларм за узгајиваче да нема опуштања и да се морају придржавати биосигурносних мјера, да се не би поновио сценарио из 2023. године, када су имали вишемилионску штету.
Жариште је санирано, а промет животиња забрањен у зони зараженог и угроженог круга - 10 километара од мјеста избијања афричке куге свиња. Посљедње жариште у Српској било је 29. августа прошле године у Пелагићеву.
За сада је непознато како је дошло до избијања афричке куге свиња на породичној фарми у Горњим Загонима, на којој су угинуле двије свиње, а двије еутаназиране. Још двије фарме у селу под лупом су ветеринара и инспектора јер се сумња на вирус.
- Aко знамо да смо имали штете које су биле 25 милиона KM и које су уредно исплаћене од Владе и односно Министарства, не смијемо апсолутно ни ми произвођачи, одгајивачи свиња да се опуштамо нити било ко други ко је у ланцу производње. Испоставило се да је одлука Владе и Министасртва пољопривреде да се забрани промет свиња и прасади по сточним плијацама била апсолутно исправна - рекао је Слободан Петрић из Удружења узгајивача свиња Републике Српске.
Строго поштовање биосигурносних мјера и надзор приликом промета и транспорта свиња, једини су начин да се предуприједе штете. Афричка куга свиња не мирује ни у зимском периоду.
- Подсјетио бих да је вирус изузетно отпоран и у условима ниских температура, чак и у свињским залеђеним полуткама може опстати неколико мјесеци и годину дана у секретима органским материјама као што је крв у транспортним средствима која нису адекватно очишћена - појашњава ветеринар Славиша Цацановић.
Биосигурносне мјере за сада су једини начин борбе против ове пошасти. Апеловано је на угоститељске објекте да месо набављају искључиво из објеката који су под надзором овлаштених ветеринара.
Жариште болести регистровано је и у Милићима, али ови случајеви нису повезани.
- Клиничка слика која се показала код ових животиња апсолутно је атипична у односу на афричку кугу која се јавила у почетку. Она протиче у хроничној форми. Животиње су угинуле без промјене на кожи, повишене температуре и без нагле смрти, што је био случај и што је карактеристично за афричку кугу свиња - наводи Негослав Лукић, помоћник министра за ветеринарство.
Апеловано је на узгајиваче свиња да одмах пријаве сваки сумњив случај ветеринарским службама да би се спријечило ширење болести, јер вирус и даље циркулише. Ресорно министарство издваја значајна средства и за мониторинге слинавке и шапа, најзаразније болести папкара која се појавила у Њемачкој појавила прије неколико дана, куге малих преживара која је избила у Бугарској, Румунији и Грчкој, као и осталих заразних болести које су на листи А Свјетске здравствене организације за заштиту здравља животиња.