Пожари у Лос Анђелесу ће лоше утицати и на филмску индустрију у САД
Холивуд, као највећи економски покретач града се још опоравља од посљедње изазовне деценије, у којој су се догодили пандемија Ковида-19 и два штрајка радника у фулмској индустрији, када је од 7. јануара више великих пожара опустошило околину Лос Анђелеса, а у њима је изгорило и више локација на којима су снимани култни филмови.
Према непрофитној групи ФилмЛА, која издаје дозволе за снимање у том граду, филмска и телевизијска продукција Лос Анђелеса је прошле године имала другу најгору годину, у погледу дана снимања.
Прошла година је имала 23.480 дана снимања, што је више само од 2020. године, а укупна производња филмова прошле године је пала за 31 одсто у поређењу са петогодишњим просјеком, не укључујући 2020. годину.
Иако су многи студијски објекти Холивуда остали релативно неоштећени пожарима, продукција је и даље углавном у блокади, иако је снимање неких емисија поново покренуто.
Током посљедње деценије, Холивуд је све више селио филмску и телевизијску производњу ван јужне Калифорније у Џорџију, Њујорк, Њу Џерси и Нови Мексико, великим дијелом због значајних пореских олакшица.
Многи високобуџетни филмови се такође све више одлучују за снимање ван Сједињених Америчких Држава, па је тако на примјер "Бетмен" из 2022. године скоро у потпуности снимљен у Енглеској и Шкотској, а користио је студио Варнер Брос-а у Енглеској.
Многе телевизијске емисије се такође снимају у Торонту или Ванкуверу, како би се смањили трошкови.
Новоизабрани предсједник САД Доналд Трамп најавио је да ће именовати три глумца - Мела Гибсона, Силвестера Сталонеа и Џона Војта за "специјалне амбасадоре" како би помоглии да "Холивуд, који је изгубио много посла у посљедње четири године", јер су снимања филмова пребачена у иностранство, врати те послове назад.