Фестивал божићног колача "Чеснице" у Фочи; Чувати традицију и насљеђе (ВИДЕО)
На Мали Божић, први дан нове 2025. године по јулијанском календару, и разноврсна јела домаће кухиње.
Од краја до краја различити обичаји прављења божићне погаче или чеснице. Тако је и с украшавањем.
Од крсног знамења до облика који показују истанчану креативност православних Српкиња. Јединствен је обичај да се чесница прави што раније.
- Припрема ју најстарија жена у породици, а то сам ја. Мијеси се прије изласка сунца и представља симбол љубави и заједништа - каже Ленка Гаговић из Удружења "Породица" из Фоче.
Добринка Јеличић у Фочу је из родног Вишеграда донијела обичај прављења тијеста за чесницу "упријесно".
- Не стављамо квасац, неко ставља соду бикарбону, прашак за пециво, а понеко мијеси са јогуртом или слатким млијеком али тијесто буде добро и лијепо се испече - појашњава Јеличићева.
У Калиновику, с поносом истичу - све што створе вриједне руке нађе се у чесници.
Рођење Исуса Христа промијенило је историју човјечанства, у хришћанским обредима Мали Бог је "хљеб живота".
Библијска историја с хљебом који се не сијече него ломи, указује на саборност и сједињење човјека с Богом.
- Стога главни хљеб који је у цркви је хљеб предложења, то је крв и тијело Христово, одакле имамо и чесницу - наводи Раде Булајић, магистар теологије, ПБФ Светог Василија Острошког у Фочи.
Организатори задовољни јединственим Фестивалом чеснице.
- Задовољни смо због организације овог догађаја, гдје је свако из своје породице донио управо оно што је наслиједио од своје мајке. Важноо је да чувамо традицију и преносимо оно што смо наслиједили - рекла је Славица Филиповић, директорка Центра за културу и информисање у Фочи.
Уз чеснице, домаћице су припремиле најбоља слатка и слана јела у част Малог Божића и Светог Василија Великог који је многим породицама крсна слава.