Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
14/01/2025 |  09:40 ⇒ 09:41 | Аутор: СРНА

Цијена комуналних услуга већином зависила од висине расхода

Формирање цијена комуналних услуга у Републици Српској у већини случајева одређивала је висина укупних расхода комуналних предузећа, чије је покриће било потребно обезбиједити из прихода по основу продаје производа и услуга, наводи Главна служба за ревизију јавног сектора.
Комуналне услиге - Фото: РТРС
Комуналне услигеФото: РТРС

У извјештају о ревизији учинка формирања цијена комуналних услуга, којом је обухваћен период од 2018. до 2023. године, наводи се да су приходи остварени продајом производа, односно испоруком услуге, у просјеку чинили око три четвртине пословних прихода комуналних предузећа и већином нису били довољни за покриће расхода.

Најчешћи разлози за промјену цијена комуналних услуга били су промјене тржишних услова и околности /повећање цијена материјала и услуга/ и повећање трошкова плата, накнада плата и осталих личних примања.

Приједлози комуналних предузећа за промјену цијена комуналних услуга разликовали су се по садржају, структури и квалитету, углавном без анализе економске оправданости промјена цијена, без потребних образложења или са оскудним образложењима мотива и разлога за промјену.

Цијене комуналних услуга у Републици Српској формирају се у условима неиспуњености претпоставки правне, организационе, управљачке и финансијско-рачуноводствене природе.

Постојећи начин утврђивања цијена није у функцији обезбјеђења пуне економске цијене комуналне услуге с циљем финансијске одрживости комуналних предузећа.

Цијене комуналних услуга састојале су се из фиксног и варијабилног дијела уз присутне разлике у структури и начину обрачуна између комуналних предузећа, а мјењале су се без преиспитивања друштвене и економске оправданости промјена са непотпуним и непоузданим образложењима мотива и разлога за њихову промјену.

Цијене истих комуналних услуга разликују се између комуналних предузећа и јединица локалне самоуправе, али и у оквиру комуналних предузећа за различите категорије корисника.

Комунална предузећа и јединице локалне самоуправе нису у потпуности успоставиле ефикасно и поуздано праћење, извјештавање и надзор над формирањем цијена комуналних услуга.

У структури пословних расхода комуналних предузећа доминантно су били заступљени трошкови плата, накнада плата и осталих личних примања и трошкови материјала, горива и енергије са више од три четвртине пословних расхода, уз различит однос ових расхода.

Главна служба за ревизију у извјештају препоручује Влади Републике Српске и надлежним министарствима да анализирају правни оквир релевантан за комуналне дјелатности и да га по потреби иновирају и комплетирају како би се успоставиле неопходне правне претпоставке за формирање цијена комуналних услуга.

Координисаним активностима министарстава, јединица локалне самоуправе и комуналних предузећа потребно је анализирати и иновирати правни оквир релевантан за комуналне дјелатности у погледу успостављања претпоставки за израду подзаконских прописа и методологија за формирање цијена комуналних услуга.

Ова активност по потреби може подразумијевати и иновирање правног оквира који се односи на управљање јавним предузећима и регулисање и контролу цијена.

Органи јединица локалне самоуправе треба да уз одлуке о промјенама цијена комуналних услуга од комуналних предузећа траже образложења која садрже мотиве и разлоге за промјену цијена, као и економско-финансијску анализу оправданости, наводи се, између осталог, у извјештају.

Јединице локалне самоуправе треба да по давању сагласности на одлуке о цијенама комуналних услуга обавијесте Министарство трговине и туризма у складу са одредбама Закона о регулисању цијена.