Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
12/01/2025 |  10:05 ⇒ 10:10 | Аутор: СРНА

Чабрић: Наставак подршке незапосленом родитељу четворо и више дјеце, уз измјене Закона

Министар породице, омладине и спорта Републике Српске Селма Чабрић рекла је да ће у овој години бити настављена подршка незапосленим родитељима четворо и више дјеце и да се ради на измјенама Закона о подршци незапосленом родитељу четворо и више дјеце у Републици Српској.
Селма Чабрић - Фото: Уступљена фотографија
Селма ЧабрићФото: Уступљена фотографија

- Самим тим доћи ће и до ревизије предмета и корисника који су остварили ово право до сада - рекла Чабрићева у интервјуу Срни.

Она је навела да ресорно министарство планира да редовно реализује и обавезе по основу Закона о заштити од насиља у породици, као што су финансирање посебне мјере подршке жртвама насиља у породици, сигурне куће, као и СОС телефона за подршку жртвама.

- Наставиће се и редовно прикупљање и евидентирање података о случајевима насиља у породици, од свих субјеката заштите, у складу са Законом о заштити од насиља у породици и Општим протоколом о поступању у случају насиља у породици. На основу ових података дефинисаће се препоруке за унапређење система заштите од насиља у породици, што ће бити од користи приликом креирања нове стратегије за сузбијање насиља у породици Републике Српске - казала је Чабрићева.

С обзиром на то да је 2024. година била закључна у имплементацији Стратегије за сузбијање насиља у породици Републике Српске /2019-2024. година/, Чабрићева наводи да је Министарство покренуло процес израде новог, четвртог по реду, стратешког документа у овој области.

Чабрићева је додала да се наставља и са реализацијом свих редовних активности у области породице.

- Редовни пројекти Министарства ни у спорту и омладини неће бити доведени у питање, а акценат ћемо ставити на рад Савеза за школски спорт и унапређење у овој области. Очекује нас и ново Европско првенство у школском спорту, ријеч је о шаху и трудићемо се да одржимо ниво који смо поставили ове године - каже Чабрићева.

Она је истакла да ће се у Ресору за омладину акценат ставити на примјену Стратегије за унапређење и развој волонтирања /2025-2031. година/ и међународну сарадњу са партнерима из Русије првенствено.

- Кроз учешће спортиста на спортским играма БРИКС-а и Свјетски фестивал младих отвориле су се многе могућности за сарадњу и бићемо подршка омладинским организацијама и Омладинском савјету Републике Српске при реализацији те сарадње - нагласила је Чабрићева.

ВИШЕ ОД 4.500 КОРИСНИКА ОСТВАРУЈЕ ПРАВО НА 750 КМ МЈЕСЕЧНО

Чабрићева је истакла да је најзначајнија активност у Ресору за породицу подршка незапосленим родитељима четворо и више дјеце у Републици Српској у складу са законом којим је утврђен посебан начин подршке која се остварује признавањем права на новчано примање и припадајуће доприносе.

- Закон представља висок стандард у заштити породица са четворо и више дјеце, чиме се доприноси побољшању материјалног статуса ових породица, правној сигурности и мотивисаности за живот и останак у Републици Српској, што доказује да Влада Републике Српске води посебну бригу о овој категорији породица. Новчано примање незапосленом родитељу четворо и више дјеце исплаћује се у мјесечном износу од 750 КМ - подсјетила је Чабрићева.

Она је навела да је, закључно са новембром 2024. године, право на новчано примање остварило 4.566 корисника, додавши да је ребаланском буџета Републике Српске за 2024. годину, за ову намјену обезбијеђен је износ од 63.950.000 КМ.

- Од почетка примјене закона до новембра 2024. године право на новчано примање је престало за 414 корисника /за 292 корисника право је престало по основу пунољетства, а за 122 корисника по другом основу/. Услове прописане законом није испунило 398 корисника - појаснила је Чабрићева.

ПОДРШКА СИГУРНИМ КУЋАМА У СРПСКОЈ

Чабрићева је истакла да је у 2024. години финансирана је посебна мјера подршке жртвама насиља у породици, и то у три сигурне куће у Бањалуци, Бијељини и Модричи", навела Чабрићева.

Она је додала да тренутни капацитети сигурних кућа у Републици Српској омогућавају истовремено збрињавање 55 жртава насиља у породици, и то у Бањалуци 24, Бијељини 15 и Модричи 16.

- Средства за смјештај жртава у сигурне куће обезбјеђују се у износу од 70 одсто, од утврђене цијене смјештаја из буџета Републике Српске, а просталих 30 одсто обезбјеђују јединице локалне самоуправе из које жртва долази - навела је Чабрићева.

Она је истакла да је Министарство обезбиједило и несметано функционисање СОС телефона.

Чабрићева је истакла да специјализовану подршку жртвама насиља у породици у Републици Српској на СОС телефонску линију 1264 пружају организације које реализују и посебну мјеру подршке жртвама насиља у породици, сигурну кућу.

- СОС савјетнице путем телефонских линија пружају углавном психосоцијалну подршку у циљу оснаживања за излазак из насиља и пријављивања насиља субјектима заштите. Позиви су за жртве бесплатни - навела је Чабрићева.

Она је истакла да је Министарство породице, омладине и спорта надлежно за прикупљање и обраду података о насиљу у породици, додавши да се ови подаци прикупљају од свих субјеката заштите два пута годишње, како је прописано Правилником о садржају евиденције и извјештаја о насиљу у породици.

ЗА РОЂЕЊЕ ТРЕЋЕГ ДЈЕТЕТА НОВЧАНА ПОМОЋ ОД 650 КМ, А ЧЕТВРТОГ 450

Ресорни министар је истакла да су реализоване и активности на спровођењу пројекта "Фонд треће и четврто дијете" путем трансфера средстава Фонду за дјечију заштиту за накнаду мајци приликом рођења трећег и четвртог дјетета, и то мајкама за рођење трећег дјетета исплаћује се 650 КМ једнократне новчане помоћи, а за рођење четвртог дјетета 450 КМ.

Она је напоменула да су и у 2024. години набављени уџбеници за одличне ученике из породица са четворо и више дјеце, од петог до деветог разреда.

УКУПАН БРОЈ СУБВЕНЦИЈА КАМАТНИХ СТОПА НА СТАМБЕНЕ КРЕДИТЕ ЗА МЛАДЕ 5.844

Чабрићева је истакла да је у прошлој години Министарство наставило са реализацијом Посебног програма субвенционисања каматне стопе на стамбене кредите за младе и младе брачне парове, а укупан број до сада додијељених субвенција износи 5.844, за шта је од 2008. године до данас утрошено око 21.500.000 КМ.

- Да и даље постоји значајна заинтересованост младих и младих брачних парова за реализацију овог програма, говори и податак о броју поднесених захтјева по последњем објављеном конкурсу из септембра 2024. године, а који износи 424 /одобрено 396/ - истакла је Чабрићева.

Она је навела да је у септембру 2024. године Министарство расписало Конкурс за расподјелу средстава од игара на срећу, те да су за ове намјене издвојена средства у укупном износу од 190.000 КМ.

- По овом конкурсу одобрена су 62 захтјева, а предвиђено је су финансирање појединачних програма и пројеката у максималном износу до 4.000 КМ по пројекту - рекла је Чабрићева.

РАЗВОЈ ВОЛОНТИРАЊА У СРПСКОЈ

Чабрићева је навела да је у Ресору за омладину прошле године урађена нова Стратегију за унапређење и развој волонтирања у Републици Српској /2025 – 2031/ с обзиром на то да је претходна истекла.

- Обиљежили смо Међународни дан волонтера и додијелили Републичке награде за волонтирање најбољим волонтерима и организатору волонтирања у овој години. Најбољим волонтерима додијељена је плакета и новчана награда од двије просјечне плате у Републици Српској за претходну годину, док је организатору волонтирања уз захвалницу додијељен и новчани износ од четири просјечне плате - казала је Чабрићева.

Она је навела да је у области Омладинске политике договорена размјена искустава и подршка у развоју волонтирања, студентске самоуправе, омладинских студентских група, превенције асоцијалних појава међу младима, патриотског васпитања и интеракције са омладинским јавним организацијама.

- Такође, договорен је и подстицај за учешће омладине и специјалиста за рад са омладином Санкт Петербурга и Републике Српске у догађајима у области Омладинске политике. Млади из Републике Српске, су на позив Федералне агенција за омладинска питања Руске Федерације учествовали на Свјетском фестивалу младих који је одржан у марту 2024. године у Сочију, Руска Федерација - казала је Чабрићева.

Наставак сарадње започете у Сочију, навела је Чабрићева, биће 27. Сусрети младих Републике Српске који ће бити одржани ове године у Требињу.

МАЛЕ ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ - НАЈВАЖНИЈИ СЕГМЕНТ БАВЉЕЊА СПОРТОМ ШКОЛСКЕ ДЈЕЦЕ

У области спорта, Чабрићева је истакла Мале олимпијске игре Републике Српске које, како је рекла, представљају најважнији сегмент бављења спортом дјеце школског узраста и базу за наставак активног бављења спортом.

- Имали смо прилику да гледамо врхунска школска спортска надметања у осам спортова, и то кошарка, одбојка, рукомет, футсал, атлетика, гимнастика, џудо и шах. Учествовало је преко 2.100 такмичара основних и средњих школа - навела је Чабрићева.

Она је додала да је љетна школа спорта за најперспективније спортисте Републике Српске одржана прошле године у 27 спортова.

- У Требињу је било заступљено 19 спортских грана са преко 1000 спортиста – учесника. У школама спорта изван Требиња, било је заступљено 8 спортских грана са око 250 спортиста – учесника. Министарство породице, омалдине и спорта је сносило трошкове смјештаја и исхране за 545 младих спортиста - истакла је Чабрићева.

Она је поменула да се у 2024. години наставило и са пројектом додјеле стипендија перспективним спортистима, потенцијалним олимпијским кандидатима и спортистима лицима са инвалидитетом.

- Министарство је, на основу остварених спортских резултата у 2023. години, додијелило стипендије за 48 переспективних спортиста, 10 стипендија спортистима потенцијалним олимпијским кандидатима и девет стипендија спортистима лицима са инвалидитетом. Стипендије се додјељују у укупном годишњем износу од по 2.000 КМ за перспективне спортисте и спортисте лица са инвалидитетом, односно по 3.000 КМ за спортисте потенцијалне олимпијске кандидате - казала је Чабрићева.

УЧЕНИЦИ НАСТУПАЈУ ПОД ЗАСТАВОМ СРПСКЕ

Она је подсјетила да је Република Српска придружени члан Међународне федерације школског спорта од 2015. године и пуноправан члан Европске федерације школског спорта од 2020. године и да ученици наступају на међунардним такмичењима под именом, заставом и химном Републике Српске.

- Како бисмо задржали овај статус, Република Српска је у складу са Законом о спорту и Законом о удружењима и фондацијама основала Савез за школски спорт Републике Српске. Република Српска ће други пут бити домаћин европског првенства у школском спорту, и то овај пут Отвореног европског првенства у шаху у двије категорије, узраста до 15 и до 18 година, а такмичење ће бити одржано онлајн - рекла је Чабрићева и додала да све ово говори да Српска има људске и техничке капацитете за организацију великих спортских манифестација.

Чабрићева је додала да су и прошле године обезбијеђени, у сарадњи са Заводом за медицину рада и спорта и Фондом здравственог осигурања Републике Српске, бесплатни систематски прегледи за спортисте до 18 године.

- Сматрам да је ово важан пројекат јер је изузетно важно да се превенирају одређени здравствени проблеми и зато су ови прегледи важни. Да бисмо избјегли немиле сцене са спортских терена, којих је било нажалост, важно је да се води рачуна о здрављу спортиста. Они су, ипак, изложени већим напорима од већине својих вршњака и треба пратити њихово здравствено стање. Како кажу здравствени радници, превенција је пола здравља - нагласила је Чабрићева.

У ОВОЈ ГОДИНИ 70 МИЛИОНА КМ ЗА РЕСОР ПОРОДИЦЕ

Када је ријеч о Ресору породице, у буџету Републике Српске за ову годину, у односу на 2024. годину, према ријечима Чабрићеве, повећане су позиције текуће дознаке за унапређење и развој породичног живота у Републици Српској са које се финансира новчано примање по основу Закона о подршци незапосленом родитељу четворо и више дјеце у Републици Српској, те је на располагању 70.000.000 КМ.

Чабрићева је навела да је повећана и позиција Дознаке за збрињавање жртава насиља у породици са које се финансира посебна мјера подршке жртвама насиља у породици за сигурне куће, те да је на располагању 400.000 КМ.

- То су значајне ставке јер се број корисника по основу Закона о подршци незапосленом родитељу повећава од почетка примјене. Како се и трошкови живота повећавају потребна су и додатна средства за функционисање сигурних кућа и за то смо успјели да се изборимо - рекла је Чабрићева.

У Ресору за омладину, у наредној години биће 3.499 500 КМ, а повећања има и када је ријеч о субвенцијама каматне стопе на стамбене кредите за младе за шта ће ове године на располагању бити 2.700.000 КМ.

- Повећана су и средства на гранту за реализацију програма дефинисаних Омладинском политиком Републике Српске и пројеката за унапређење и развој омладинског организовања која износе 350.000 КМ - рекла је Чабрићева.

Она је рекла да је у области спорта на располагању 6.000 000 КМ.

- Ако бисте питали спортске клубове, вјероватно би рекли да би требало да се издваја и више средстава. Међутим, с обзиром на све околности и дешавања на глобалном нивоу, ми у складу са својим могућностима и расположивим средствима успијевамо да пружимо подршку и спортским колективима и појединцима, организујемо значајне спортске манифестације, пратимо резултате на међународној спортској сцени - казала је Чабрићева.

Она је истакла да се истим темпом наставља и ове године, те да се пружа подршка спортистима путем конкурса за остварене резултате и спортских стипендија, те да ће се наградити резултате на међународној спортској сцени, бринути о здрављу спортиста и развоју школског спорта.

- С обзиром на све околности, задовољни смо буџетом Министарства за 2025. годину. Министарство породице, омладине и спорта Републике Српске успјешно је у прошлој години реализовало све своје најзначајније пројекте у сва три ресора - рекла је у интервјуу Срни министар Селма Чабрић.