latinica  ћирилица
11/01/2025 |  09:12 ⇒ 09:13 | Аутор: СРНА

Брнабић: Будућност сигурна ако будемо радили заједно

Предсједник Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да Србија чврсто подржава Дејтонски мировни споразум јер је његово очување витални интерес Републике Српске, те истакла да ће Српска и Србија имати сигурну будућност ако буду радиле заједно.
Ана Брнабић (фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bs) -
Ана Брнабић (фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bs)

- Дејтонски споразум је резултат компромиса и представља тешко постигнут деликатан баланс између супротстављених концепата уређења БиХ - рекла је Брнабићева.

Она је нагласила да је за Србију територијални интегритет БиХ неспоран, уз пуно поштовање Дејтонског мировног споразума чији је Србија гарант.

Брнабићева је навела да Дејтонски мировни споразум на овим просторима представља трајну основу за мир и стабилност, полазиште у раду на остваривању неопходног циља - постизања стварног помирења и међусобног повјерења.

- На том циљу све стране морају да раде више - на шта нас повремено упозоравају и поруке, тонови у региону који подсећају на прошлост. Они, нажалост, нису у складу са заједнички прихваћеним циљевима Дејтонског споразума. Сви знамо да то обележава и данашњу политичку ситуацију у БиХ - рекла је Брнабићева за "Глас Српске".

Према њеним ријечима, такве поруке, односно начин комуникације непотребно стварају додатне проблеме између ентитета и конститутивних народа, што се одражава и на политичку атмосферу у региону.

Она је истакла да је сарадња Србије и Српске на свим нивоима од приоритетног значаја за опстанак и напредак српског народа, те изразила задовољство унапређењем свеукупних билатералних односа који се продубљују на основу Споразума о специјалним паралелним везама.

- На заједничкој седници влада Србије и Српске прошле године једногласно је усвојена Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа којом су обухваћени сви важни аспекти односа двеју земаља. Чињеница је да у претходних 10 година, откако је Александар Вучић постао премијер, а потом и председник Србије, сви грађани Српске могу на конкретним пројектима да виде колико је подршка Србије данас јака - оцијенила је Брнабићева.

Она је рекла да је Србија увијек била и биће на страни мира и стабилности, те је додала да су документи усвојени на Свесрпском сабору у Београду историјски потез зарад очувања постојећих права српског народа.

- Ми као народ имамо право да се изборимо за своје интересе и вредности, али то не значи да угрожавамо било кога другог. Напротив, ми смо увек били за то да сви народи живе у миру, да се поштовање међусобних граница и права свих, без изузетка, стави на прво место - навела је Брнабићева.

Она је напоменула да увијек има оних који не желе да виде Србију јачу и стабилнију.

- Сви који су се осетили угроженима, а који нису ни покушали да разумеју суштину ове наше намере само показују да су осетљиви на сопствене слабости, а не на оно што ми заправо радимо. Све што желимо јесте да осигурамо безбедност, стабилност, економски напредак и бољи живот за наше људе. А ако неко то не разуме то је, нажалост, његов проблем. Србија неће да се враћа назад, иде напред. И поновићу - Декларација донесена на Свесрпском сабору бави се садашњошћу и будућношћу, не прошлошћу - поручила је Брнабићева.

Она је додала да воли да 9. јануара буде у Српској када се обиљежава Дан Републике, те да се приликом сваке такве посјете осјећа као код куће.

- Јака Србија, а самим тим и јака Српска, сметају многима, како у региону, тако и шире. Смета им слободна и независна Србија, способна да доноси сопствене одлуке и да се бори за своје националне интересе - рекла је Брнабићева.

Према њеним ријечима, тешко ће Србија наставити да овако брзо напредује ако регион буде стагнирао, а с друге стране, напредак сваке економије у региону гура све остале да "трче" брже напред, што је одлично.

- Србија жели јак, миран и просперитетан регион, јер мислимо да је то најбоље за све наше грађане - истакла је Брнабићева.

Она је поручила да би Република Српска и Србија требало да се држе заједно јер су један народ, са једном историјом, идентитетом и истим интересима.

- Ако смо заједно и ако радимо заједно, наша будућност је сигурна. А ако се разјединимо, ништа добро нас не чека - закључила је Брнабићева.