Миливојевић о санкцијама НИС-у: Србија је колатерална штета у односима између Америке и Русије
Сједињене Америчке Државе су увеле санкције НИС-у. Србија има 45 дана да ријеши проблем. НИС је синоћ саопштио да му је пословање тренутно неометано, да је снабдијевеност НИС-ових бензинских станица редовна и да рафинерија у Панчеву ради нормално. Међутим, по ономе што је синоћ објављено, једини начин да се то одржи је да у НИС-у руске компаније више немају никаквог удјела. Економски, Србија, како су раније саопштили представници државе, има новца да тај удео откупи.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић рекао је за РТС да сада наступа на сцену дипломатија и да сада Србија мора да види с Американцима да ли је примјена санкција потпуна или су могући изузетци. Ако се испостави да Србија не може бити изузета онда је сљедећи корак разговор са Русима.
Према његовом мишљењу, не постоји интерес ни Србије, а ни Русије да се доведу у питање односи двије земље.
- Ово је глобално питање, ово нису санкције УН, ово су једностране санкције. Међутим, ми трпимо штету. Држави која нема везе са ратом, трпи велику штету - истакао је Миливојевић.
Истакао је да је Србија колатерална штета између Америке и Русије.
- Ако Американци не промијене став, ми ћемо трпјети велику штету, мораћемо да тражимо формулу за НИС, која сигурно доводи у питање односе са Руском Федерацијом. Биће све скупље за нас - каже дипломата.
Миливојевић је рекао да је данас прилика да се разговара са Американцима.
- Уколико су сви разговори завршени, сасвим је сигурно да морамо са Руском Федерацијом да разговарамо о власништву НИС-а - напоменуо је Миливојевић и истакао је да Србија може рачунати на добре односе са Русијом.
Међутим, сматра, да када су у питању велике силе, они немају обзира за мале кад реализују своје стратешке циљеве.
- За сада је овако, морамо наћи рјешење. Треба бити врло јасан, ни сљедећа америчка администрација неће бити благонаклона према Русији. Ми имамо рок од 45 дана. До 20. јануара разговарамо са овом администрацијом, а послије са другом. Све је релативно. Улазимо у дијалог са САД. Са једне стране отварамо нову књигу са САД, а са друге стране имамо проблем на почетку - каже Миливојевић.
Напоменуо је да најављени разговор предсједника Александра Вучића са руским предсједником Владимиром Путином има смисла само тек послије разговора са Американцима, и послије информације да ли је ово дефинитивно или има простора за промјене.
Истиче да гасни аранжман није тема и да он није споран, већ је проблем Рафинерија. Међутим, каже, да има елемент који Србији иде у прилог, а то је став Хрватске, пошто би и они трпјели штету ако се установи да ће санкције бити потпуне.