Спасојевић: У плану 44 нова уџбеника
Спасојевић је напоменуо да су расписани конкурси за нове уџбенике који ће бити отворени до краја марта, а планирано је 17 нових уџбеника за основну школу и 27 за средње школе.
- Када кажемо 17 нових уџбеника, то нису нови предмети, већ измијењени наставни планови и програми који по обиму измијењеног наставног садржаја захтијевају и нове уџбенике - појаснио је Спасојевић и додао да је једини нови предмет Дигитални свијет за пети разред.
Према његовим ријечима, нови уџбеници у разредној настави потребни су за Музичку културу два и три, Моју околину три и Дигитални свијет пет.
Спасојевић је навео да се у предметној настави у шестом разреду траже нови уџбеници за Географију, Техничко образовање, Ликовну и Музичку културу, те Руски језик, у седмом разреду за Музичку културу, у осмом за Историју и Хемију, а у деветом за Биологију и Хемију, Основе информатике и Ликовну културу.
Он је додао да је потребно обезбиједити и збирку задатака за Српски језик од шестог до деветог разреда као додатно наставно средство.
Када је ријеч о уџбеницима за средње стручне школе, Спасојевић је навео да раније нису имали много пристиглих понуда на конкурсе које су расписивали, али да сада имају позитиван тренд и све више издатих средњошколских уџбеника.
ДИГИТАЛИЗОВАНИ СВИ УЏБЕНИЦИ ЗА РАЗРЕДНУ НАСТАВУ
Спасојевић је рекао да ће уџбеници за наредну школску годину бити спремни на вријеме.
Што се тиче дигитализације, Спасојевић је навео да се овај процес одвија устаљеним темпом, те да су до сада дигитализовали комплетне уџбенике за разредну наставу.
- Имамо дигитализовано 36 наставних садржаја и то је један континуиран процес. Како се мијењају наставни планови и програми тако се прилагођавају и дигитални садржаји. Завод прати и захтјеве Министарства просвјете и културе Републике Српске и промјене у наставном програму, као и нове трендове - рекао је Спасојевић.
Када је ријеч о пословању, Спасојевић је навео да ће финансијски и пословни резултат Завода бити позитиван, те да редовно сервисирају све обавезе.
НАСТАВАК РАЗВОЈА ИЗДАВАЧКЕ ДЈЕЛАТНОСТИ
Спасојевић је истакао да је Завод на сајмовима у Бањалуци и Београду представио издавачку дјелатност и имао запажену улогу.
- На сајму у Београду, који је највећи и најважнији за све излагаче Југоисточне Европе, имали смо велики број посјетилаца и задовољни смо нашим излагањем и утисцима читалаца о нашој издавачкој дјелатности - рекао је Спасојевић.
Он је навео да Завод има милионске тираже уџбеника за основне и средње школе, универзитетских уџбеника, лектира, белетристике и дјечијег издаваштва.
- Имамо широку издавачку дјелатност коју годинама развијамо и у том сегменту смо испунили план - рекао је Спасојевић и додао да планирају и нове пројекте са издавачима из Србије.
Спасојевић је навео да је Завод за уџбенике и наставна средства, као највећа издавачка кућа у Републици Српској, расписао 12. конкурс за награду "Златна сова" за најбољи необјављени роман и "Совица" за најбољу необјављену књигу за дјецу.
Он је напоменуо да је усвојен План пословања за 2025. годину, који предвиђа раст промета, како у малопродајним објектима, тако и у велепродаји.
Спасојевић је истакао да им је у плану даље учешће на сајмовима, као и куповина земљишта у Бијељини за изградњу пословног центра Завода за уџбенике.
- Бићемо посвећени развоју асортимана и понуде у малопродајној мрежи - рекао је Спасојевић и додао да очекује да и 2025. године послују позитивно.
Он је истакао да је 2024. година била успјешна за Завод, будући да су испунили све планове.