Служена поноћна литургија у Храму Светог Саве на Врачару (ФОТО)
Његова светост патријарх Порфирије служиће јутарњу божићну литургију у Храму Светог Саве у Београду од 9.00 часова.
Православни вјерници који Божић празнују по јулијанском календару славе данас овај најрадоснији празник.
На Божић ујутро, прије свитања, звоне сва звона на православним храмовима и објављуј рођење Богомладенца и почетак божићног славља.
У храмовима се чита посланица патријарха Порфирија и архијереја Српске православне цркве /СПЦ/ у којој су позвали православне Србе да по сваку цијену међу собом граде мостове разумијевања, љубави и мира, те поручили да вјерују да ће за српски народ засјати сунце правде.
Патријарх српски Порфирије, са архијерејима СПЦ, честитао је у посланици Божић и позвао вјерни народ да овај празник, у години обиљежавања 850 година од рођења Светог Саве, проведу помирени и јединствени, уз поруку да не смију да забораве на оне који ове дане радости проводе страдајући и тугујући, прогнани из својих домова попут Христа, а прије свега народ на Косову и Метохији.
- Српски народ је у овој својој вековној постојбини већ четврт века најугроженији и најнезаштићенији народ на европском континенту. Изложен притисцима, хапшењима, насилном отимању општинских самоуправа, гашењу локалних здравствених служби, отимању земљишта и друге приватне имовине, рушењу гробаља и споменика културе, непрестано бива застрашиван и прогањан - наводи се у посланици.
Патријарх и архијереји поручују да су у свјетлу примјера Светог Саве позвани да са пажњом ослушкују младост, да је поштују, чувају и оснажују у свему што је добро и честито.
- У исто време, наша је обавеза да, осим бриге о младима, речју и делима љубави, читавим својим животом, сведочимо да се пуноћа за којом трагају налази у Христу Господу, да је Христос смисао свега и да ће, уколико Христос буде на првом месту, све доћи на своје место - наводи се у божићној посланици.
У посланици се напомиње да не треба заборавити да мноштво несрећа, сукоба и ратова започиње дехуманизацијом ближњег и потирањем људскости другог људског бића.
- Зато је од пресудне важности да сви, колико нас има, престанемо да користимо речник у коме се други прво назива странцем, затим противником, онда непријатељем и, на самом крају, нељудским бићем - пише у посланици.
У божићној посланици се наглашава да сви треба да се сјете кобних посљедица таквих поступака у историји људског рода, који су многобројни, а нарочито да се Срби присјете прошлости и подела од којих до данас не могу да се опораве.
- Стога, браћо и сестре, где год да живимо, премошћујмо међусобне јазове, слушајмо једни друге, уважавајмо ставове и мишљења једни других, поготово када су другачија од наших. Одустанимо од агресије и насиља као начина решавања проблема и несугласица! По сваку цену градимо мостове разумевања, љубави и мира, иако добро знамо да градитељи мостова неретко бивају каменовани са обе обале - поручују патријарх Порфирије и архијереји СПЦ.
Патријарх Порфирије и архијереји истакли су да молитвено вапију да и невино страдале у паду надстрешнице на новосадској жељезничкој станици Господ привије у своје наручје.
- Гледамо у своја срца и гледамо се међусобно, молећи се Господу да нам подари снаге да из тог трагичног догађаја, али и из других поменутих и непоменутих збивања у земљи и свету, стално извлачимо опомињућу поуку о томе да једни према другима морамо бити браћа, бити људи, охристовљени, искрени и суштински добри - наводи се у божићној посланици.
У посланици се поручује да не смију бити заборављени ни они који страдају, тугују и ове дане радости проводе прогнани из својих домова.
Патријарх и архијереји истичу да се у крајевима у којима је Христос рођен, као и у сусједним земљама, Сирији и Либану, број људских жртава немилице умножава, док је број убијене деце, што је најстрашније, многоструко превазишао број оне пострадале од Иродових руку.
- Са молитвеним вапајима Богу да дарује мир целоме свету, гледамо и на страшни сукоб једнокрвне и једноверне браће у Украјини и Русији, који, на велику жалост свих нас, већ улази у четврту годину - наводи се у божићној посланици.