Гашић: Свечану симболику Дана Републике једнако доживљавају Срби широм свијета
- Сви ми дијелимо понос због нашег народа који је часно и херојски изборио своје право на постојање, територију, идентитет и легитимитет у оквиру уставноправног поретка БиХ - рекао је Гашић Срни.
Он је нагласио да Србија остаје чврсто посвећена очувању одредаба Дејтонског мировног споразума, чији је међународно-правни гарант.
- Сваки покушај његове ревизије, без политичког и демократског консензуса сва три конститутивна народа у БиХ, за нас неће бити прихватљив. То треба да буде јасно свима који покушавају да оспоре Републику Српску - поручио је Гашић.
Он је браћи у Републици Српској поручио да 9. јануара мирно и достојанствено обиљеже свој празник и крсну славу - Светог архиђакона Стефана.
- Заједно с њима и ми ћемо се молити за мир, добробит и просперитет српског народа, али и наших комшија других вера и националности. Наша будућност је у сарадњи, економском развоју и међусобном поштовању - навео је Гашић.
Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Република српског народа у БиХ.
Српску су основали српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба, који су имали статус конститутивног народа.
Назив Република српског народа у БиХ био је у употреби до 28. фебруара 1992. године и проглашења првог Устава, када је замијењен са Српска Република БиХ који је кориштен до 12. августа 1992. године, када је уведен Српска Република. Тај назив септембра 1992. године замијењен је садашњим – Република Српска.