latinica  ћирилица
02/01/2025 |  09:44 ⇒ 14:04 | Аутор: СРНА

Букејловић: Наставак системских активности у спречавању корупције

Министар правде Републике Српске Милош Букејловић изјавио је да је Влада опредијељена за наставак системских активности које ће допринијети превенцији и спречавању корупције у Српској.
Милош Букејловић - Фото: Уступљена фотографија
Милош БукејловићФото: Уступљена фотографија

Букејловић је напоменуо да је борба против корупције изузетно дуг и комплексан процес у којем нема брзих и једноставних рјешења, већ то мора бити организован процес који укључује све релевантне факторе у држави.

Он је навео да је Приједлог стратегије борбе против корупције у Републици Српској за период 2025-2031. година, који је усвојен на посљедњој сједници Владе, донесен на бази претходне анализе стања у друштву, препознавања слабости и ризика од корупције, као и појавних облика корупције, те да је у његову израду укључен већи број релевантних субјеката из владиног и невладиног сектора.

Букејловић је подсјетио да је ријеч о четвртом стратешком документу из области борбе против корупције.

- Након детаљно урађене анализе реализације претходног стратешког документа од Министарства правде и екстерног консултанта, формирана је радна група и кренуло се у процес израде стратегије по фазама које су предвиђене Уредбом о стратешким документима у Републици Српској - напоменуо је Букејловић.

Он је навео да је стратешка платформа сачињена на основу анализе претходне Стратегије и извјештаја о Акционом плану за спровођење Стратегије сачињене на основу прикупљених података у претходне три године, као и анализе тренутног стања у друштву.

- Стратегија показује главне проблеме у области борбе против корупције, изазове који постоје, слабости у области превенције и спречавању коруптивних појава - прецизирао је Букејловић за Срну.

Он је рекао да је и у овом стратешком документу примијењен такозвани "тростуби" методолошки приступ који подразумијева превенцију, репресију, као и едукацију.

- Поново се и посебно инсистира на јачању интегритета те обавези унапређења израде и спровођења планова интегритета у јавном и приватном сектору, као једном од најснажнијих механизама превентивног дјеловања - нагласио је Букејловић.

Он је прецизирао да су стратешки циљеви јачање институционалног и нормативног оквира за превенцију и борбу против корупције, унапређење транспарентности јавног сектора, јачање интегритета у јавном и приватном сектору, као и подизање свијести о корупцији са фокусом на едукацију грађана, ученика, наставника и јавности о штетним ефектима корупције и начину њеног пријављивања.

Букејловић је додао да је у процес израде овог документа био укључен шири круг представника правосуђа, невладиног сектора, управе, Савеза општина и градова због чега је израда стратегије трајала дуже од предвиђеног.

- У два наврата су одржане јавне консултације, односно документ је и у Нацрту стратешке платформе у коначној верзији достављен институцијама које превентивно или репресивно учествују у борби против корупције - навео је Букејловић.

Он је рекао да ће Акциони план, који ће кроз јасно дефинисане антикорупцијске активности прецизирати садржај стратегије и рокове за њихову примјену, бити јединственог централизованог карактера.

- Тиме се изражава опредијељеност за формирање свеобухватног система за ефикасно праћење њихове примјене - навео је Букејловић.