Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
04/01/2025 |  19:37 ⇒ 20:13 | Аутор: РТРС

Одлука Шмита о закључцима Народне скупштине удара на срж људске слободе (ВИДЕО)

Одлука Кристијана Шмита да поништи закључке Народне скупштине Републике Српске није само правно проблематична, већ је и етички спорна, јер удара на саму срж људске слободе – право на мишљење и право на став. Ово је истакао предсједник Републике Српске Милорад Додик. У ауторском тексту за Глас Српске Додик је нагласио да је базично право Српске, као стране у Дејтонском споразуму, да има став о свим питањима.
ОХР - Фото: РТРС
ОХРФото: РТРС

Одлука Кристијана Шмита још једном је освијетлила дубоку кризу политичког система БиХ и његова интервенција, представљена као акт очувања уставног поретка, у својој суштини одржава дубоко неразумијевање природе демократског процеса и права на изражавање ставова, наводи предсједник Републике Српске. Додаје да је Српска створена у Дејтонском процесу, а то није високи представник, а поготово Шмит који није чак ни то.

- Као страна у Дејтонском споразуму наше базично право је да имамо став о свим питањима. Закључци Народне скупштине Републике Српске јесу облик политичког става, начин на који представници једног народа артикулишу ставове и мишљења о кључним питањима Дејтонског споразума. То што Шмит није препознао ову разлику, није само забрињавајуће, већ и понижавајуће. Да ли је икада у модерној Европи виђена ситуација у којој се забрањује став уговорене стране? - истакао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.

Када један актер, био домаћи или међународни, одлучи да забрани мишљење он тиме крши основне принципе на којима је засновано модерно друштво, а закључци Народне скупштине, чак и према најоштријим критичарима, су политички ставови и процјене стране уговорнице Дејтонског споразума, каже Додик.

- Шмитова брљотина шаље опасну поруку: у Босни и Херцеговини, мишљења која нису у складу са пожељним политичким наративима могу бити забрањена. Ово је преседан који не само да дестабилизује политичку сцену, већ и поткопава саму идеју суверенитета и демократије…. Шмит овим поступцима не само да поткопава суверенитет, већ озбиљно угрожава шансе за изградњу дугорочног повјерења између различитих народа у БиХ - додао је Додик.

Забрана мишљења није само политички нео и логички апсурдна, наводи Додик и додаје да је још већи апсурд што Европска унија, која се дичи слободом мишљења и изражавања ћути пред оваквим потезима. Да се неко као Шмит понаша у другим европским земљама, одговор би били протести милиона грађана, став је професора Факултета политичких наука у Бањалуци Владе Симовића који указује да се дјеловањем странаца, који руше домаће договоре и уз матрицу "завади па владај", БиХ држи у сталном залеђеном конфликту и неоколонијалном статусу, уз сталне неоправдане осуде упућене према Републици Српској.

- Ви знате да скоро свако мало у Европском парламенту или неком од тих кључних земаља се усвоје понека декларација и осуђује се Република Српска за не знам ни шта. Република Српска нема право на свој дан, нема право на своју културу, нема право на своје образовање, нема право на своју полицију. То је већ постало скоро па шизофрено понашање, једна огромна србофобија - нагласио је Владе Симовић, професор на Факултету политичких наука Универзитета у Бањалуци.

А притисци у којима предњаче Шмит и америчка администрација у Сарајеву предвођена амбасадором Мајклом Марфијем и те како се огледа у политичком процесу против предсједника Српске Милорада Додика и то пред Судом БиХ, на мјесту гдје је у рату био логор за Србе.

- Циљ је наиме очигледан, да се Република Српска некако угрози и нападне са свих страна, почело је у најновије доба са имовином када је Република Српска пружила један исправан и потпуно очекивани отпор, онда се прешло на притиске на њено руководство - поручио је Радомир Лукић, професор Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву.

Али без обзира на све притиске Српска, која нити је агресивна нити тражи туђе, одлучна је да одбрани своје - укључујући и свој рођендан 9. јануар.

- То је камен на ком је све саграђано и зато сви желе да уклоне тај камен, зато што би све остало што смо радили 33 године пало и зато ми толико не дамо тај камен. То је угаони камен не нашег настанка, него и наше будућности - истакао је Ненад Стевандић, предсједник Народне скупштине Републике Српске.

БиХ може функционисати само уз пуно уважавање Дејтонског мировног споразума, а све инцијативе које га урушавају, било да је ријеч о одлукама Уставног суда, оспоравању 9. јануара, суђењу предсједнику Српске или нечему сличном, нешто су што више раздваја, него спаја БиХ.