Випотник: Трговска гора приоритет свих приоритета, подршка ангажовању француске правне куће
Випотник је нагласио да су сва потребна истраживања или завршена или у току, док је Правни тим додатно оснажен ангажманом једне француске правне куће са великим искуством.
- Драго нам је да је Савјет министара одобрио ангажовање међународне правне куће из Француске, и то поздрављамо. Мишљења смо да то само може додатно оснажити све активности превасходно Правног тима и нашу аргументацију - рекао је Випотник.
Он је напоменуо да је прошле године са Правним факултетом Универзитета у Крагујевцу потписан споразум о сарадњи ради свеобухватнијег сагледавања правних аспеката планиране изградње одлагалишта радиоактивног и нуклеарног отпада на Трговској гори у Хрватској.
- Стручни тим са Правног факултета у Крагујевцу завршава један вид тог сегмента правне борбе против намјера Хрватске. Када се све то склопи, мислим да ћемо имати адекватну правовремену аргументацију када Хрватска изађе са студијом утицаја на животну средину - нагласио је Випотник у интервјуу за Срну, те оцијенио да је и Хрватска увидјела да израда садржаја саме студије није урађена како треба.
Випотник је истакао да у 2025. години Министарство треба одговорити на бројне изазове и показати да је у стручном, кадровском, па и политичком смислу, спремно да у областима за које је надлежно унаприједи стандарде, с циљем побољшања укупне привредне ситуације и отварања нових радних мјеста, лакшег остваривања права грађана и побољшања услова живота и здравља људи.
ИЗРАДА ПРОСТОРНОГ ПЛАНА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ ПРВИ НА ЛИСТИ ПРИОРИТЕТА
Випотник је рекао да је актуелни Просторни план Републике Српске на снази до краја 2025. године, те да је израда новог дуготрајан процес и једна од важних активности које очекују Министарство.
Он је рекао да је просторни план технички устав и одређује стратешке правце развоја једне земље, а осим тога, Министарство ће бити носилац припреме за израду зонинг плана Подручја посебне намјене "Губер", што ће омогућити плански развој и одрживо коришћење истоимене бање у општини Сребреница.
- То ће помоћи и даљем развоју Сребренице у туристичком, бањском и рекреативном смислу. Самим тим то обезбјеђује и додатна радна мјеста - указао је Випотник, те подсјетио да је још 2007. године Влада Републике Српске донијела одлуку о проглашењу Сребренице подручјем од посебног интереса за Српску.
Он је навео да други велики спроведбени акт који ће бити припремљен јесте план парцелације за ауто-пут Бањалука-Млиниште, што ће бити плански основ за реализацију пројекта изградње овог ауто-пута, односно за издавање одговарајућих дозвола.
У ПРИПРЕМИ ЗАКОН О КЛИМАТСКИМ ПРОМЈЕНАМА
Випотник је истакао да је једна од приоритетних активности Министарства и израда посебног законског прописа којим ће се уредити област климатских промјена, те ће бити дефинисана одређена кретања и смјернице.
Он каже да су климатске промјене и негативни ефекти које изазивају глобални проблем, због чега је доношење закона у овој области значајно.
- Свједоци смо у протеклом периоду екстрема у температурним разликама, сушама и поплавама, па и немилих догађаја на Јабланици - истакао је Випотник.
Он је појаснио да припрема закона о климатским промјенама за циљ има и уређење система за ограничавање емисија гасова са ефектом стаклене баште и за прилагођавање на измјењене климатске услове, мониторинг и извјештавање о стратегији нискоугљеничног развоја и њеном унапређењу.
Випотник је навео да се очекује и реализација Акционог плана за спровођење препорука ревизије учинка "Управљање одржавањем зграда", којим се предвиђа да се заједничким радом републичких и локалних органа, изврши анализа правног оквира, поступка регистрације заједница етажних власника и постојећих евиденција у области колективног становања.
НАСТАВАК ИЗРАДЕ ИЗМЈЕНА И ДОПУНА ТЕХНИЧКИХ ПРОПИСА И УСАГЛАШАВАЊА СА ЗАКОНОДАВСТВОМ ЕУ
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију изјавио је да је у 2025. години планиран наставак започетих реформских активности на изради измјена и допуна техничких прописа и њихово усаглашавање са законодавством ЕУ, чиме ће се поједноставити поступци и процедуре, али и преузети нове и додатне надлежности, односно послови.
- Ту, између осталог, мислим и на дигитализацију процеса и процедура из наше ресорне надлежности, али и на успостављање и одржавање Јединственог просторно-информационог система, тим прије што је дигитализација високо на листи приоритета Владе Републике Српске, али и свих развијених привредних и економских друштава - навео је Випотник.
У томе ће се, како каже Випотник, на основу Споразума о паралелним и специјалним везама и Декларације Свесрпског сабора користити искуства и дигитална рјешења која се успјешно примјењују у Србији, а примјењива су и у Републици Српској.
- Србија је имплементирала овај процес и њихово искуство и спремност да нам помогну, биће нам од изузетног значаја приликом успостављања овог система код нас, како у погледу легислативе, тако и у смислу имплементације најбољих техничких рјешења - поручио је Випотник.
Током 2025. године Министарство наставља са активностима на стварању уређеног просторно-планског амбијента, што ће се, осим припреме докумената из надлежности овог ресора, радити и кроз суфинансирање израде докумената просторног уређења јединица локалне самоуправе.
- На тај начин ћемо добити јединствен и квалитетан просторно-плански и информациони систем на територији читаве Републике Српске, а осим тога радићемо на даљем унапређењу области грађења и грађевинских производа и тако ћемо настојати да заштитимо домаћу привреду - поручио је ресорни министар.
Випотник је навео да се настоји постићи конкурентност на тржишту, али и квалитетнији грађевински производи и грађевине.