latinica  ћирилица
31/12/2024 |  16:55 ⇒ 19:42 | Аутор: ТАНЈУГ

Имовина 500 најбогатијих људи свијета ове године премашила 10 билиона долара

Најбогатији људи свијета су постали још богатији на крају ове године, а укупна имовина 500 најимућнијих на Блумберговој листи милијардера је у 2024. премашила 10 билиона долара на крилима раста акција америчких технолошких гиганата.
Берза (фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE - EPA/-) -
Берза (фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE - EPA/-)

Њихово укупно богатство је по величини слично прошлогодишњем комбинованом бруто домаћем производу Њемачке, Јапана и Аустралије, додаје њујоршка агенција.

Лидери осам највећих технолошких компанија су само ове године стекли више од 600 милијарди долара, а међу највећим добитницима су амерички предузетник Илон Маск, извршни директор компаније за производњу напредних чипова Енвидија (Нвидиа) Џенсен Хуанг и први човјек технолошке фирме Мета Марк Закерберг.

Маск је подржао Доналда Трампа пред предсједничке изборе у Сједињеним Америчким Државама, а њихов блиски однос је допринео расту вриједности Маскових компанија.

Фото: bloomberg.com/billionaires

Богатство Илона Маска се сада процјењује на раније невиђених 442,1 милијарди долара, што представља повећање за 213 милијарди долара у односу на почетак године.

Разлика у богатству од 237 милијарди долара између Маска и оснивача Амазона Џефа Безоса, регистрована 17. децембра, била је највећа икада забиљежена разлика између првопласираног и другопласираног на Блумберговој листи милијардера.

Насупрот томе, највећи губитници ове године су француски милијардери Бернар Арно, Франсоаз Бетанкур Мејерс и Франсоа Пино који су укупно изгубили око 70 милијарди долара свог богатства због пада потражње за луксузном робом и политичке нестабилности која је ограничила потрошњу купаца.

Компанија ЛВМХ Бернара Арноа, козметички гигант Лореал у власништву Бетанкур Мејерс и фирма Керинг коју контролише Пино спадају међу највеће овогодишње губитнике берзе у Паризу, а акције Керинга, власника бренда Гучи, су од почетка године пале за чак 41 одсто.