Мисија Централне банке БиХ - очување монетране и финансијске стабилности
Стратешки приоритети Банке обухватају монетарну и финансијску стабилност, модернизацију и дигитализацију пословних процеса, менаџмент људских потенцијала, те међународну повезаност и друштвену ангажираност, саопштено је из Централне банке БиХ.
На годишњем сусрету службеника, на којем су представљени резултати за ову годину и Стратешки план за период 2025–2027. године, дат је осврт на кључна достигнућа у 2024. години, укључујући развој људских потенцијала, модернизацију инфраструктуре и увођење СЕПА стандарда, уз посебан фокус на интеграцију принципа одрживог развоја.
Гувернер Централне банке БиХ Јасмина Селимовић истакла је да је година на измаку донијела бројне изазове, али и успјехе.
На крају новембра 2024. године, девизне резерве Банке износиле су 17,2 милијарде КМ, што је за 1,52 милијарде КМ више него 2023. године, док је нето страна актива износила 1,34 милијарде КМ, што представља повећање од 456,9 милиона КМ у односу на претходну годину.
Током ове године знатно је повећан коефицијент покрића валутног одбора који на дан 30. новембра износи 108,47 одсто, уз процјену да ће до краја године износити више од 109 одсто.
- То значи да Централна банка располаже са више од девет одсто нето девизних резерви за апсорпцију каматног и кредитног ризика, што додатно потврђује стабилност валутног одбора. У току године, резерве монетарног злата су повећане на највећи ниво од оснивања Централне банке БиХ - наведено је у саопштењу.
Остварена нето добит за 11 мјесеци 2024. године износила је 399.582.286 КМ, што је за 156.638.002 КМ више него у истом периоду претходне године и за 30,22 одсто више од планираног за тај период.
Капитал и резерве за 11 мјесеци износе 1.432.545.521 КМ, што је за 513.854.416 КМ више у односу на исти период у 2023. години.
Одлуком Управног савјета Централне банке БиХ, у 2024. години започет је процес повлачења из оптицаја новчаница конвертибилне марке апоена 10 КМ, 20 КМ, 50 КМ и 100 КМ издатих између 1998. и 2009. године.
Уз подршку Предсједништва БиХ, покренут је и процес унапређења заштитних обиљежја конвертибилне марке, с циљем очувања интегритета домаће валута и подизања стандарда квалитета новца.
Са Хрватском ковницом новца, Централна банка БиХ је потписала уговор о производњи и испоруци кованица конвертибилне марке у апоенима од један, 0,50, 0,20, 0,10 и 0,05.
- Позиционирали смо Централну банку БиХ у међународном контексту и угостили више од 20 амбасадора и других представника међународних организација - навела је Селимовићева.
Она је истакла да је Централна банка БиХ интензивирала активности које су у њеном мандату у дијелу који се односи на процес приступања ЕУ.
У Банци је, како је навела, одржана прва радионица о процесу придружења ЕУ чиме је означен почетак билатералне сарадње са Хрватском народном банком у оквиру ИПА регионалног Програма јачања капацитета централних банака западног Балкана, с циљем интеграције у Европски систем централних банака.
Са Дирекцијом за економско планирање потписан је Меморандум о сарадњи којим је прецизирана размјена података и информација које ће омогућити усклађивање интерних пословних процеса са релевантним календарима извјештавања ка институцијама ЕУ.
Посебно је дефинисано учешће Централне банке БиХ с циљем унапређења обухватности и квалитета документа "Програм економских реформи БиХ".
У оквиру активности на пољу међународне сарадње и ЕУ интеграција, Централна банка БиХ је организовала и учествовала на важним конференцијама и састанцима у сарадњи са међународним партнерима /ММФ, Свјетска банка, ЕУ, СЕЦО, Сентрал банкинг, ЕБРД, ЕФСЕ/.
- Поставили смо Централну банку БиХ на мапу чланова најважнијих свјетских мрежа за одрживо финансирање и озелењавање финансијског система - Мрежу за озелењавање финансијског система коју чини 141 централна банка и регулатори банкарског сектора развијених земаља и земаља у развоју, као и 21 међународна организација у улози посматрача, и Мрежу за одрживо банкарство и финансије коју чине 94 организације из 72 земље, обухватајући најмање 92 одсто банкарске активе у земљама које се сматрају тржиштима у развоју - додала је Селимовићева, истичући најважније активности у 2024. години.
Централна банка БиХ придружила се и Партнерству за савјетовање и управљање резервама Свјетске банке чији стручњаци пружају помоћ у смислу управљања, стратешке алокације активе, управљања портфолијом и ризицима, као и инструмената обезбјеђења девизних средстава.
Од јануара 2025. године Централна банка БиХ ће, у сарадњи са ЕФСЕ-ом, и уз финансијску подршку ЕУ, радити на увођењу статистичког извјештавања о родној једнакости у финансијском сектору БиХ, као и на развијању родно осјетљивих/одговорних политика у оквиру пословања Банке.
Селимовићева је указала и на значајне пројекте унапређења нивоа сајбер безбједности у 2024. години, који се, између осталог, односе на успостављање сарадње о размјени кибернетичких догађаја са институцијама БиХ путем тијела координације банкарске супервизије и проширење система за надзор личних података на базе података у оквиру Платних система.
Спроведена је и екстерна процјена ризика сајбер безбједности и провјерена рањивост информационог система Централне банке БиХ.
Посебна пажња посвећена је јачању репутације Банке кроз повећану транспарентност и отвореност према јавности, што је резултирало професионалним односом медија према институцији.
У саопштењу се додаје да је покренут вишегодишњи пројекат увођења финансијске едукације у образовни систем са осам јавних економских факултета, ентитетским агенцијама за банкарство и агенцијама за надзор осигурања.