Шпирић: Послије празника биће јасно остаје ли БиХ у хладном режиму
- Суђење предсједнику Републике Српске готово читаву годину дана заокупља не само јавност у Републици Српској и БиХ него и регионалну, рекао бих са разлогом. Ако пратите разговоре људи из струке, политике, аналитичка посматрања, могло би се доћи до јединственог закључка да се овдје ради о покушају политичког прогона предсједника Републике Додика, злоупотребљавајући правосуђе БиХ - рекао је Шпирић у интервјуу за Срну.
Он је истакао да су му правни стручњаци са којима је разговарао рекли да до овога процеса не би ни дошло да је БиХ правна држава.
ВРАТИТИ ПРОЦЕС ТАМО ГДЈЕ ЈЕ КРЕИРАН – У ПОЛИТИЧКЕ КРУГОВЕ
- Он би остао тамо гдје је закувано, а то је сфера политике. Нажалост, ушло се у то и сада се поставља питање шта ће бити крајњи резултат политичког прогона предсједника Републике Српске. Најбоље би било, ако постоји могућност, да се још једном у БиХ сједне и размисли, да се процес врати тамо гдје је и креиран, дакле у политичке кругове, јер заправо оно што ја видим јесте да су овдје прсти и унутрашње политичке приче, а и вањске, регионалне приче, тако да мислим да би сви требало да ставе прст на чело и да сачувамо БиХ у једном мирном, стабилном амбијенту и да се посветимо стварима које су од интереса свих и за грађане Републике Српске, али и БиХ у цјелини - закључио је Шпирић.
Према његовим ријечима, остаје да се види хоће ли се то и десити.
- Оно што није добро, али што, рекао бих, додатно хомогенизује Србе у Републици Српској јесте инат, и злурадост политичког Сарајева и јавности из Федерације. Мислим да толику дозу злурадости и цинизма када је овај процес у питању до сада у правосудној пракси нисмо имали - додао је Шпирић.
Када је у питању Дом народа Парламентарне скупштине БиХ, Шпирић је оцијенио да је овај дом у актуелном мандату, иако је било различитих фаза, квалитетно радио.
БОШЊАЧКИ ДЕЛЕГАТИ ЈОШ НИСУ СПРЕМНИ ДА СЕ РАСПРАВЉА О УСТАВНОМ СУДУ БиХ
- Било је и застоја и на крају је то резултирало блокадом која је трајала осам мјесеци. Заправо бокада од осам мјесеци у мандату од двије године је велика блокада, но ми смо дом који прати рад Савјета министара и Представничког дома и ту није било великих застоја. Оно што је најгоре и што је проистекло из те блокаде јесте била порука из Клуба бошњачког народа да нису спремни да расправљају о тачкама дневног реда које су усвојене, а то је био закон о Уставном суду БиХ - навео је Шпирић.
Он је подсјетио да у вези са овим законом још није чиста ситуација, јер је о том закону требало да расправља Уставноправна комисија, али да још нема проходности од бошњачког члана Колегијума Дома народа да се надлежна комисија изјасни како би се могло расправљати о том закону на сједници Дома.
Шпирић је додао да су партнери у власти, али и опозиције из Федерације БиХ, односно партије "тројке" и СДА, показале злурадост и цинизам довођењем Аљбина Куртија у Сарајево, иако су представници власти Републике Српске у заједничким институцијама томе изразили жестоко противљење и оцијенио да то не ствара оптимизам за договор.
- Улазимо у једно хладније вријеме. А, иначе је ово вријеме слава и светковина, па би добро било да се сви мало одморимо, прославимо Нову годину и Божић и празнике који су у јануару, а послије тога ћемо видјети да ли ће доћи топлије вријеме за одлучивање или ћемо остати у хладном режиму - рекао је Шпирић и оцијенио да ће се у наредном периоду видјети да ли се улази у фазу, како је рекао, гордог посртања или ћемо се вратити на пут договора и компромиса.
ПОРУКЕ ИЗ СВИЈЕТА И РЕГИОНА ТРЕБА ДА БУДУ ПОРУКЕ РАЗГОВОРА И ДОГОВОРА
Иако сматра да су односи у Дому народа колегијални и добри, Шпирић наводи да су они у вези са политичким процесима који су пуни тензија и унутар БиХ, и регионално и глобално.
- Поруке које долазе из глобалног свијета и региона требало би да буду поруке које нас воде за сто да разговарамо и договарамо - истакао је Шпирић.
Он је додао да као неко ко се политиком бави и кад је тешко и кад је ситуација заоштрена сматра да је једини лијек за све политичке изазове разговор.
- Ми из Републике Српске смо увијек били за разговор, и о најтежим темама. Друга страна је очекивала да ће њихову столицу попунити неко извана и зато је то било вријеме стајања. Хајде да кажем да ће се ситуација мијењати, али би добро било да се мијења набоље - закључио је Шпирић.