Одбрана Нешића, Лучића и Дакића: Дјела у надлежности правосудних институција Српске (ВИДЕО)
Нешићев бранилац Сенка Ножица замолила је Суд да својом одлуком о одређивању притвора не доприноси ионако узаврелој политичкој ситуацији у БиХ. Указала је да су кривична дјела која се стављају на терет њеном брањенику из Закона о кривичном поступку Републике Српске и нагласила да Тужилаштво у образложењу мјере притвора није описало зашто се сматра надлежним за овај предмет.
Она тврди да је Нешић политичка мета, а остала два осумњичена колатерална штета.
Одбране оптужених предложиле су да Суд умјесто мјере притвора одреди мјере забране осумњиченима, чему се успротивио тужилац Бојана Јоловић говорећи да мјере забране не могу омогућити ефикасно вођење поступка.
Јоловићева у образложењу захтјева рекла је да је притвор предложен због опасности да ће осумњичени сакрити доказе или утицати на свједоке, нарочито у случају Нешића, који је министар безбједности у Савјету министара.
Нешићева одбрана одговорила је примјером одлуке Суда којом је у предмету против бившег предсједника Владе Федерације БиХ Фадила Новалића, у коме су наведени исти разлози, одбијен захтјев Тужилаштва за одређивање притвора.
Ножица је истакла да се не може вјеровати и двојици свједока у овом предмету, једном од осумњичених Мирку Пандуревићу и раније испитаном Сањину Авдићу, који је испитан 2023. године, а ухапшен 2024.
- Није описана основана сумња када је у питању мој брањеник и све се базира на изјави два свједока, који су осумњичени за незаконите радње које су извршене 2019. године - рекла је Ножица.
Према њеним ријечима, Тужилаштво у овом предмету све заснива на претпоставкама које се не могу узети као основ сумње.
Дејана Шућур, бранилац другооптуженог Младена Лучића, указала је на то да су оба саучесника на чијим изјавама се темељи приједлог притвора за њеног брањеника, признала оно што им се ставља на терет како би избјегли притвор.
Шућурева је нагласила да је њен брањеник од Тужилаштва тражио да се подвргне полиграфу, али да је то Тужилаштво одбило, док је разлог за одређивање притвора који се тиче утицаја на свједоке, према њеним ријечима, паушалан.
- Мој брањеник годину дана зна за овај предмет и није утицао на свједоке - нагласила је она и додала да су извршене двије финансијске истраге Лучићеве компаније које су биле негативне.
Она је истакла и да је Лучићева фирма Легенд, која се бави пословима са индустријском сољу, радила и прије него што је Ненад Нешић преузео дужност директора Путева Републике Српск, те да и даље ради.
Петко Будиша, бранилац Милана Дакића, рекао је да у приједлогу притвора постоје три правна проблема и указао на то да Тужилаштво није одбранама доставило доказе које би она морала да има.
Будиша је навео да се његовом брањенику на терет стављају кривична дјела која су у надлежности правосудних институција Републике Српске.
Он је додао да Тужилаштво нагађа, те да те претпоставке покушава представити као кривично дјело, као и да не постоје материјални докази који поткрепљују основану сумњу Дакића.
Нешић је на почетку рочишта, на питање судије за претходни поступак о његовом здравственом стању с обзиром да му је јутрос позлило, рекао да му је и даље висок притисак и да су му љекари предлагали да остане у здравственој установи, али да је дошао на рочиштње.
Извор: РТРС/СРНА