Аудио-визуелни центар Српске: Одржана затворена пројекција три кратка играна филма (ФОТО)
Пожељевши свима топлу добродошлицу, директор Аудио-визуелног центра Републике Српске Ања Илић истакла је да јој је жеља да сала за сваку будућу премијеру домаћег филма буде испуњена до пољедњег мјеста, баш као што је то данас, те да се више прича о успјесима наших филмских стваралаца, пуним биоскопским салама и наградама на фестивалима.
- Са поносом могу да кажем да су године иза нас успјешне и да ћемо са истим вјером, ентузијазмом и посвећеношћу наставити наш рад и пружити још снажнију подршку домаћим ствараоцима за развој филмске сцене Републике Српске - рекла је Ања Илић.
Навела је да је Центар у 2023. години расписао 27 конкурса и подржао 72 пројекта, док је ове године расписан 21 конкурс и подржано 50 пројеката.
- Тренутно је преко 100 пројеката у фази развоја сценарија, пројекта или производње. Данас ћемо гледати прве филмове настале уз подршку нашег Центра и са нестрпљењем ишчекивати све подржане будуће филмске и телевизијске пројекте - рекла је Ања Илић.
Марко Дукић, редитељ краткометражног играног филма Херкул, истакао је да су у изузетно кратком року успјешно привели крају рад на овом захтјевном краткометражном филму.
- Као тим, уложили смо максималан труд како бисмо на највишем нивоу испричали причу о метаморфози једног обичног човјека. Посебну част ми представља чињеница да је филм Херкул први пројекат који је добио подршку за суфинансирање производње од стране Аудио-визуелног центра Републике Српске. Искрено се надам да је ово само почетак и да Херкул има пред собом дуг и успјешан фестивалски живот - рекао је Дукић.
Херкул је настао у продукцији "Дидаскалије" продуцента Николе Ђаковића, а у сарадњи са "Студиом Спотлесс" из Бањалуке и продукцијама "Талас Филм" из Београда и "Пеглање снова" из Загреба.
Филм говори о депресивном човјеку на рубу самоубиства, који постепено проналази наду и сврху живота у подизању ларве цврчка. Главну улогу тумачи Љубиша Савановић, а у осталим улогама су Ксенија Маринковић, Нина Нешковић и Изудин Бајровић.
Ауторски тим чине и директор фотографије Саша Петковић, сценографкиња Слободанка Пилић, костимографкиња Душка Кукавица Вујмиловић, дизајнер звука Игор Сузић и композитор Петар Билбија.
Снимање је трајало седам дана на локацијама у Бањалуци. Филм је финансијски подржан од стране Аудио-визуелног центра Републике Српске, Филмског центра Србије и Града Бањалука.
Редитељ филма "Метак у пушци" Кармен Обрдаљ истакла је да ова филмска прича, кроз судбину младе дјевојке Нине, осликава борбу између жеље за слободом и обитељских обавеза у патријархалној средини.
Ово је прича о женској снази, генерацијским сукобима и емотивном насљеђу које носимо. Кроз причу о Нини желимо отворити простор за разговор о положају жена, посебно у малим заједницама.
Под продукцијом Факултета драмских уметности и Козара филма и уз подршку Филмског Центра Републике Српске и Филсмког Центра Србије реализирали смо овај филм и надамо се његовом гледању на регионалној као и међународној филсмкој сцени“, рекла је Кармен Обрдаљ. Улоге у овом филму тумаче Дана Полетан, Јелена Кордић Курет, Горан Богдан, Марио Кнезовић, Слађана Зрнић, Маргарита Младинић, Иван Скоко, Ана Фрањчевић, Миро Барњак.
Директорица фотографије је Јана Вуковић, монтажа Александар Јурић, продуценти Катарина Кастратовић, Марија Глушић, сценографија Доминик Бајо, костимографија Теодора Вучичевић, први помоћник режије Иван Богдан, асиистент режије Ана Мариа Обрдаљ, Инес Радић, шарфер Горан Јовановић, расвјетљивачи: Марио Паљевић, Александар Свитић, Горан Јовановић, сниматељ звука Лука Цветко, микроман Небојша Радовановић, локацијски менаџер Крешо Параџик, дизајн и микс звука Бојана Рувидић, колор Ана Жежељ, ВФX: Младен Маријановић, Александар Јурић, ментор Стефан Арсенијевић, скрипт доктор Разван Радулеску, креативни консултант Саша Хајдуковић.
Вук Рађен, редитељ филма Џо, посебно се захвалио продукцији "Квака 22" на пруженој прилици и жељи да се уопште покрене читава прича око Џоа.
- Желим да се захвалим на поверењу који ми је пружила цела екипа која стоји из пројекта, затим бих се захвалио у име целе екипе филмском центру који је подржао нашу идеју. Мимо свега, велика је захвалност Николи Батиници који нам је несебично допустио да се бавимо његовом причом и трагедијом кроз коју је прошла његова породица и надам се да истину, ону у драмском смислу, нисмо изневерили - рекао је Рађен.
Џо је филм заснован на истинитој причи и аутентичним ликовима које аутор познаје.
Снимљен је у Горњим Подграцима у Градишци.
Филм говори о деветнаестогодишњем Џоу, који проводи своје љетне дане беспослен са другарима у кафани свог пријатеља на селу. Џо и његов млађи брат Страхиња су дјеца разведених родитеља и живе са мајком. Једне вечери Џо добија позив да дође на имање код свог стрица што ће му промијенити живот.
Улоге тумаче Никола Милаковић, Николина Фригановић, Јово Максић, Слободан Перишић, Илија Ивановић, Миодраг Јовановић, Бранислав Алексић, Немања Станковић, Александар Руњић, Сњежана Мишић. Екипу филма, осим редитеља Вука Рађена и глумаца, чине: продуцент: Јелена Бабић Хајдуковић, директор фотографије: Зоран Пилиповић ,монтажер: Горан Пузић , колор корекција: Саша Каракаш Шиканић, сценографија: Слободанка Пилић, костимографија: Зорана Кљечанин, шминка/маска: Сандра Ђукић, дизајн звука: Игор Сузић.