latinica  ћирилица
25/12/2024 |  00:47 ⇒ 08:28 | Аутор: СРНА

Цвијановић: Да ли у БиХ нешто може проћи без притиска?

Потпредсједница СНСД-а Жељка Цвијановић изјавила је да се Народној скупштини Републике Српске пријети, иако је демократски израз народне воље и треба да делегира све теме.
Жељка Цвијановић - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Жељка ЦвијановићФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

- Овдје смо суочени са девијацијом над девијацијама дозвољеном од страног фактора, што је довело до тога да се суди некоме ко ради у складу са Уставом - рекла је Цвијановићева на посебној сједници Народне скупштине Српске, гдје је у току расправа о информацији о урушавању правног система у БиХ кршењем Дејтонског споразума.

Цвијановићева је упитала да ли у БиХ било шта може да прође без притиска?

- Покушавамо да БиХ коначно постане кредибилна и своја, да се гради са својим ентитетима и народима, да се одлучује како је прописано, да се поштује Устав, да изградимо унутрашње повјерење и развијемо унутрашњи дијалог, а не да се ослањамо на мешетаре са стране - рекла је Цвијановићева

Она је истакла да Република Српска није пријетња никоме у БиХ ко жели да живи нормално и уз дијалог.

Цвијановићева је указала да се константно ствара притисак да се не смије причати ни мислити, те навела да у пракси ЕУ не постоји то да неизабрани странац доноси законе.

- Имате неизабраног странца који умјесто парламената доноси законе, а причате о кретању ка ЕУ - поручила је Цвијановићева.

Она је подсјетила да према Анексу 10 неизабраном Кристијану Шмиту није дато овлаштење да доноси законе.

Према њеним ријечима, Република Српска је за кредибилно кретање ка ЕУ.

Она сматра да на посебној сједници Народне скупштине Српске нема мјеста за политиканство и да је свако вријеме добро за расправу о важним стварима.

Цвијановићева је рекла да БиХ треба да буде нормална и уставна земља која почива на договору, те да таква БиХ није никоме сметња.

Она је навела да брани право Народне скупштине Српске да дискутује о свим стварима и да српски представници у заједничким иснтитуцијама траже упориште за своје ставове у институцијама Српске.

- То је институционална сарадња која мора да постоји - нагласила је Цвијановићева.