"Народна скупштина се бори за реафирмацију правне државе"
Цвијановићева је на посебној сједници Парламента Српске истакла да су се у сарајевским и појединим страним круговима чуле свакакакве квалификације ове сједнице - од рушења уставног поретка, заштите појединца и ко зна чега још, а суштина је нешто сасвим друго.
- Мислим да се Народна скупштина бори за реафирмацију правне државе која је у
БиХ у посљедњих 20 и кусур година потпуно урушена. Ова скупштина се бори за уставну БиХ и владавину права у којој нико неће бити изложен правосудној инквизицији само зато што свој посао ради у складу са уставом и законима - рекла је Цвијановићева.
Она је нагласила да се Народна скупштина Српске бори за државу у којој ће законе доносити они који су за то уставом овлаштени.
- Иако то можда некима који иначе ништа неће да виде, не дјелује тако, ова скупштина се бори и за кредибилан пут ка ЕУ, у којем ће домаће институције на снову свог демократског и уставног капацитета извршавати своје обавезе, а
ЕУ их оцјењивати на начин како се оцјењују суверене земље, а не протекторати или колоније - навела је Цвијановићева.
Ако се изузме расправа о приједлозима закона о граничној контроли и заштити личних података БиХ, коју су делегирале опозиционе партије јер имају одређене замјерке и забринутости око текста ових закона, чије усвајање је било предвиђено у Парламентарној скупштини БиХ, каже Цвијановићева, тачка којом се третира урушавање уставног поретка Српске, а тиме и БиХ је изнуђена.
Она је појаснила да је ова тачка изнуђена континуираним урушавањем дејтонске уставне структуре, омаловажавањем ингеренција Републике Српске, неуставним дјеловањем неизабраних странаца који су упорно узурпирали права која искључиво припадају демократски изабраним институцијама.
Остим тога, каже Цвијановићева, ова тачка је изнуђена дневним уплитањем појединих амбасада у оно што би требало да буде нормалан политички живот једне земље, претварајући га у једно хаотично стање, па и мржњом коју су таквим интервенцијама подгријавали и хранили унутар БиХ и бројним другим девијацијама којима се свједочи скоро три деценије.
- Није тајна да су све те девијације кулминирале у једној кровној ненормалности која се манифестује кроз судски процес који се води против предсједника Републике Српске да би се спријечило да он остварује своју уставну обавезу која се односи на завршетак законодавног процеса након што је Народна скупштина Српске усвојила одређене законе - рекла је Цвијановићева.
Она је навела да се чак и политичком Сарајеву чују, не јавно, ставови да је то правна фарса и поступак из којег се тешко може изаћи неукаљаног правног образа.
- Тамо ћете чути исто тако да је свака одлука, и осуђујућа и ослобађајућа, увод у додатну, највећу уставно-политичку кризу, јер тај процес једноставно није требало да се деси. У Републици Српској чућете оцјене да је то монтиран, политички процес, односно процес којим се политички обрачун реализује путем правосудних институција - додала је Цвијановићева.
Она је указала да и поједини страни представници, који настоје да нормално просуђују, кажу да је то било непотребно и да додатно компликује ствари у БиХ.
- Тај процес базира се на измјенама које је Кристијан Шмит неуставно и
неправно, наравно и недемократски унио у Кривични закон БиХ да би успоставио
свој супремат над институцијама, над појединцима, над законодавним, извршним и правосудним власима једне земље у чијем Уставу пише да је демократска и суверена, а испада да због свега наведног она то није, и све то мимо било каквог овлаштења датог у Дејтонском споразуму - истакла је Цвијановићева.
Брзина којом се настоји окончати процес, који није ни требало, ни смјело да се деси, наглашава Цвијановићева, указује на силу и на лошу намјеру.
- Чињеница да се болесног човјека, ко год да је он, жели држати у судници по више сати више пута недељно, а занемаривање здравственог стања је класично кршење Европске конвенције о људским правима, опет упућује на силу, изнуђену брзину и притисак - указала је потпредсједница СНСД-а.
Говорећи о кредибилности, Цвијановићева истиче да је срамота да је Суд БиХ као вјештака медицинске струке одредио некога коме није специјалност област на коју се
односи стање и оперативни захват којем је био подвргнут предсједник Српске Милорад Додик.
- Посебно је срамотно и деградирајуће по тај исти Суд што је као медицинског вјештака ангажовао политички острашћеног човјека који своју обијест и мржњу није могао сакрити већ је по друштвеним мрежама постављао кометаре у којима предсједника Републике Српске упоређује са Хитлером и Гебелсом - навела је Цвијановићева.
Она је упитала да ли је тај човјек судски вјештак медицинске струке или политички актер?
- Овај судски процес није смио, ни требало да се деси и од самог почетка и током свог досадашњег трјања је апсолутно контаминиран – било да је ријеч о начину и творцу нормирања кривичног дјела, процедуралним пропустима на које је упућивао адвокатски тим одбране, притисцима у вези са убрзањем процеса без обзира на здравствено стање пацијента, те бјесомучним коментарима лица које је ангажовано као медицински вјештак - навела је Цвијановићева.
Она је истакла да је базична ствар и коријен из којег проистиче суштински изазов за владавину права чињеница да ниједан високи представник Уставом БиХ није препознат као предлагач закона, нити као законодавац.
- Дакле, ако је БиХ и најмање од оног што би била правна држава, овај судски поступак није смио и није требало да се деси, јер је неуставан - навела је Цвијановићева.
Она је подсјетила да је у Народној скупштини Српске, али и на бројним другим мјестима указивано на дефицит самог именовања у случају Кристијана Шмита, а које је Анекс 10 Дејтонског споразума прописао за високе представнике.
- Али и да тај дефицит не постоји, високи представници нису по међународном праву добили овлаштење да дјелују као законодавци. Много пута је указивано на штетност, по унутрашње односе и процесе, дјеловања које се базира на наметању закона и других рјешења од стране таквих неизабраних појединаца – странаца, као и на неспојивост таквог недемократског, колонијалног дјеловања са процесом европских интеграција - рекла је Цвијановићева.
Она је указала да је са аспекта међународног права неодржив начин на који је накнадно успостављен Савјет за имплементацију мира, као и начин на који је овај савјет, мимо међународног права, измислио овлаштења за високе представнике, додајући да је то супротстављено европским вриједностима и правној и политичкој пракси.
- Да оваква рјешења нису у складу са Дејтонским споразумом указивали су и неки од првих високих представника, као и они међународни или домаћи правници и експерти који нису хтјели погазити своју струку јер нису хтјели бити поданици нити прихватити да буду дио машинерије која настоји да на основу неправа уруши право - истакла је Цвијановићева.
Она је навела да у томе нема ничега бунтовничког, већ потреба да се ствари доведу у ред и да право, као и право на право служи свима без изузетка, као што ни у ономе што раде институције Српске нема ничега побуњеничког.
- Треба рећи и да је теза како наводно одлуке високих представника, чак и оних
легално изабраних, аутоматски постају дио међународног права мит или народски речено – најобичнија измишљотина - нагласила је Цвијановићева.
Оно у шта су се нелегалним путем трансформисали високи представници, истиче Цвијановићева, озбиљна је сметња било каквом кретању БиХ ка ЕУ, јер једино домаће институције могу и морају да дјелују на том путу, при чему се то дјеловање заснива искључиво на њиховом демократском капацитету.
- ОХР се поставља као конкурент према ЕУ и колико год пута кажу да помажу ЕУ, знајте да је то лаж јер су им сваки пут одмогли...Они су урушили и бројне унутрашње договоре у БиХ дијелећи нас на послушнике и непослушнике, на ове или оне и све оно друго што су овдје наопако радили - рекла је Цвијановићева.
Она је указала да је БиХ у константној кризи, не због било каквог дјеловања институција или појединаца из Републике Српсје, већ због ових наведених, али и бројних других ненаведених, а наметнутих неправилности и експериментализма у који су све увукли креатори правног, а посљедично и политичког хаоса.
Цвијановићева је оцијенила да је ЕУ једини љепило у БиХ које њене народе и њене ентитете држи на окупу и да га зато не треба упропастити.
Она је истакла да је сигурна да би тај пут био бржи, кредибилнији, успјешнији да некима није служио не за постизање крајњег циља - чланства у ЕУ, већ за обрачун са Републиком Српском.
- Спас за ову ситуацију може се наћи у томе да се рјешења траже у домаћим иституцијама и да се ова држава врати онима којима и припада, а то су њени ентитети и народи - рекла је Цвијановићева.
Она је истакла да се процес одлучивања треба вратити домаћим институцијама и да се у складу са њиховим надлежностима доносе закони.
- Прича око тога како се овдје брани један човјек не пије воду. Овдје се брани институције - рекла је Цвијановићева.
Она је додала и да је право Народне скупштине Српске да о овоме расправља и доноси закључке.
- Камо среће да су Народне скупштине у свим својим сазивима браниле све своје предсједнике и представнике, а не да су их препуштали на милост и немилост онима који им никада нису жељели добро - рекла је Цвијановићева.
Она је навела да је обавеза Народне скупштине да се о свим девијацијама у друштву које гледамо већ деценијама позабави на прави начин.
- Не слажем се са онима који кажу да се одбраном Устава и уставне позиције институција неком гура прст у око. Да ли не би било гурање прста у око да сви пузимо и кажемо може како хоћете, радите шта хоћете, не треба нам ни Устав ни закони - рекла је Цвијановићева.
Она је истакла да се посебно растужује када видим како домаћи политичари у Српској због неког свог ситног политичког шићара настоје да увлаче у ову причу предсједника Србије Александра Вучића и Србију.
- То је неодговорно и неозбиљно и служи подгријавању маште оних који шире лажи од политичког Сарајева, па до појединих страних кругова. То је контарпродуктивно за Србију и Српску. Непримјерено је да овим питањима прилазимо на овакав начин - рекла је Цвијановићева.
Она је навела да су неке реформе проведене тако што су наметнуте, неке су прихваћене, али ниједна од тих ствари није се нашла у Уставу БиХ.
- Све друге ствари су опстале недовршене и управо због тих недовршених ствари прави се притисак према Српској - рекла је она.
Она је оцијенила да прича око судског поступка представља кровну ненормалност свих преживљених у претходном периоду.
- Мислим да ова генерација политичара није спремна да жртвује Устав - рекла је Цвијановићева.