latinica  ћирилица
24/12/2024 |  16:54 ⇒ 25/12/2024 | 03:33 | Аутор: РТРС

Посебна сједница Народне скупштине; Предложени закључци

У Бањалуци је у току посебна сједница Народне скупштине Републике Српске, а на дневном реду је информација о урушавању правног система у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума. Пред посланицима је и заузимање става поводом Приједлога закона о граничној контроли и Приједлога закона о заштити личних података БиХ, који су упућени у процедуру у Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ.
НСРС - пренос уживо -
НСРС - пренос уживо

Сједницу можете пратити на РТРС плусу и нашем порталу.

Шеф Клуба посланика СНСД-а Срђан Мазалица рекао је да су посланици владајуће већине подржали приједлог закључка којим Народна скупштина обавезује Владу Српске да у року од 30 дана упути у процедуру закон којим би била уређена процедура разматрања питања о којима одлучује Парламентарна скупштина БиХ.

- То значи да би се о питањима о којима одлучује парламент БиХ претходно изјаснила Народна скупштина Републике Српске - рекао је Мазалица.

Он је истакао да су други приједлог закључка подржали, уз владајућу већину, и посланици опозиције.

- Приједлог закључка гласи - Народна скупштина Републике Српске задужује скупштински Законодавни одбор да припреми амандмане на Приједлог закона о заштити личних података БиХ и изјасни се о Приједлогу закона о граничној контроли БиХ, те све достави српским представницима у парламенту БиХ - рекао је Мазалица.

.................

Премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао је да се предсједнику Српске Милораду Додику суди по закону који је наметнуо неизабрани странац и Српска се бори против тога.

Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Жељко Будимир рекао је да је на скупштинској већини историјска одговорност и да су ово тренуци када се брани уставни принцип да предсједник Српске мора потписати указ и да му се не може судити на основу одлуке.
- Ако се изађе из принципа да се може судити некоме на основу одлуке, то није питање кривичне одговорности, него трајања Републике Српске - рекао је Будимир.

.................

Шеф Клуба посланика СДС-а Огњен Бодирога рекао је да нема повјерења ће странке на власти спровести закључке које су предложиле Народној скупштини, а који се односе на информацију о урушавању правног поретка у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума.

- До сада је било много закључака који су усвојени у Народној скупштини Републике Српске. Нажалост, нису испоштовани што је недопустиво - рекао је Бодирога на посебној сједнци Народне скупштине Републике Српске.

Посланик ПДП-а Славиша Марковић каже да се залаже за национално јединство када је ријеч о питањима значајним за Српску.

- Међутим, ова посебна сједница је сазвана на погрешан начин. Много студиозније се мора прилазити важним питањима од овога како је урађено данас када су посланици материјале добијали пред почетак сједнице - додао је Марковић.

Шеф Клуба посланика СНСД-а Срђан Мазалица рекао је да је владајућа већина усагласила Приједлог закључака који се односе на информацију о урушавању правног поретка у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума и позвао посланике да их усвоје.

- Један од закључака се односи на то да се предсједник Републике Српске Милорад Додик и вршилац дужности директора Службеног гласника Републике Српске Милош Лукић не треба да одазивају на позиве Суда БиХ, док предсједник Републике не буде здравствено способан да учествује у поступку - рекао је Мазалица.

Он је оцијенио да је Приједлог закључака квалитетан.

- Један од закључака гласи - Народна скупштина Републике Српске констатује да неуставни Тужилаштво и Суд БиХ воде политички монтирани процес против представника Републике Српске, који се заснива на незаконито наметнутим одлукама Кристијана Шмита, јер су представници Српске поступали искључиво у складу са уставним и законским овлашћењима и обавезама у оквиру законодавног поступка чији је носилац Народна скупштина. У складу са овим се захтијева да процес одмах буде обустављен - навео је Мазалица.

Премијер Српске Радован Вишковић рекао је да посланик Листе за правду и ред Небојша Вукановић не воли Српску.

- Вукановић је против реализације било каквих пројеката у Српској. Он не воли ни институције Републике што је невјероватно - рекао је Вишковић, реагујући на обраћање Вукановића који је навео да неће гласти за предложене закључке, јер не жели амнестирати предсједника Републике.

..................

Потпредсједница СНСД-а Жељка Цвијановић изјавила је да се Народна скупштина Републике Српске бори за реафирмацију правне државе, као и за уставну БиХ и владавину права у којој нико неће бити изложен правосудној инквизицији само зато што свој посао ради у складу са Уставом и законима.

Цвијановићева је рекла да се Народној скупштини Републике Српске пријети, иако је демократски израз народне воље и треба да делегира све теме.

Предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић рекао је да Република Српска мора чувати своју саборност, те оцијенио да је убрзавање судског процеса против предсједника Српске Милорада Додика напад на 9. јануар - Дан Републике.

Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић изјавио је да сви представници српског народа морају да се боре за очување Републике Српске јер су константна настојања да Српска буде преображена, односно да постане празна љуштура без суверентитета.

Предсједник ДЕМОС-а Недељко Чубриловић рекао да је суђење предсједнику Републике Српске Милораду Додику политички конструисан процес што су потврдили правни експерти.

Лидер ДНС-а Ненад Нешић рекао је да је чињеница да се предсједнику Републике Српске суди у политички мотивисаном процесу пред Судом БиХ, што је недопустиво.

- Штета која је настала овим процесом може се неутралисати политичким приступом - рекао је Чубриловић.

Предсједник СПС-а Горан Селак истакао је да се Додику суди у Суду БиХ само зато што је извршавао уставне и законске обавезе.

Предсједница Народног фронта Јелена Тривић изјавила је да ће се посланици ове странке изјаснити о свим предложеним закључцима, али и да их највјероватније неће подржати.

Предсједавајући Клуба посланика СДС-ПДП и Листе За правду и ред у Представничком дому ПС БиХ Дарко Бабаљ рекао је да Република Српска има механизме да спријечи да јој неко нешто наметне и то треба користити, али је неопходно бити и мудар и одговоран.

...............

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран изјавио је да је процес у Суду БиХ против предсједника Српске Милорада Додика завршни чин дугогодишње борбе против Српске и да од суђења зависи опстанак Републике.

Омбудсман за људска права БиХ из реда српског народа Невенко Врањеш рекао је да се поступак који се води пред Судом БиХ против предсједника Републике Српске Милорада Додика садржи повреде људских права загарантованих домаћим и међународним правним актима.

Посланик СНСД-а Ранка Перић Ромић изјавила је да међународна заједница уз подршку бошњачких политичара константно урушава правни систем БиХ и за то користе високог представника.

Ромићева је истакла да је нарушавање Дејтонског споразума и интереса Српске константно присутно од потписивања овог споразума.

Она је рекла да Народна скупштина користи сваку прилику да позове међународну заједницу да се реферише по питању нарушавања Дејтонског споразума, као и да је донесено низ закључака, с циљем спречавања ових појава.

..................

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је да нема преношења надлежности са Српске на ниво БиХ када је ријеч о Приједлогу закона о заштити личних података БиХ.

- У почетној варијанти овога закона реаговали смо како не би било преношења надлежности. Мора се водити рачуна када буде спровођен овај закон, као што је рађено и са осталим законима који су на нивоу БиХ - рекао је Каран. 

Потпредсједница СНСД-а Жељка Цвијановић рекла је да подржава да Парламент заузме став о приједлозима закона о заштити личних података и закона о Граничној полицији БиХ и да се нађе најбоље законско рјешење које неће угрозити позицију Српске.

Цвијановићева је рекла да је потребно да Народна скупштина донесе закључке о овим приједлозима како би се помогло српским представницима у Парламентарној скупштини БиХ.

- Да би један закон био проведен кроз процедуру, чак и ако буде усвојен у Савјету министара, задња је на парламенту - рекла је она.

Шеф Клуба посланика СНСД-а Срђан Мазалица рекао је да се треба заузети став о приједлозима закона о граничној контроли и закона о заштити личних података БиХ, као и да се види проактивно дјеловање институција Српске како не би било преноса надлежности.

- Кад се све сабере види се проактивно дјеловање институција Српске и укљученост наших представника у Савјету министара и рад наших посланика у Представничком дому - рекао је Мазалица.

Предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић рекао је да Република Српска може да заштити личне податке својих грађана законом, што је предвиђено Уставом Републике Српске и да је Парламент мјесто на којем треба расправљати о оваквим питањима.

Он је навео да је неко Тужилаштву БиХ послао информацију да ће Народна скупштина Републике Српске вечерас донијети одлуку о отцјепљењу.

- Народни посланици Српске су најзаштићеније особе и имају највећи имунитет за доношење одлука и о њиховим одлукама може да расправља само Уставни суд. Ово је 16. посебна сједница Народне скупштине Српске. Како је почео спин о отцјепљењу, тако је почео покушај сијања сјемена раздора - рекао је Стевандић.

Предсједник ДНС-а Ненад Нешић рекао је да је заштита интереса Републике Српске једини циљ српских представника у заједничким институцијама БиХ.

- Сматрам да сви требамо у Народној скупштини Српске да наставимо ову добру праксу јер ако посланици у нашој скупштини буду заузимали став о овоме биће нам лакше у Савјету министара да дјелујемо - поручио је Нешић.

Предсједник ПДП-а Драшко Станивуковић рекао је обраћајући се на посебној сједници Народне скупштине Републике Српске да је неприхватљиво преношење надлежности, те задирање у уставну позицију Српске.

Предсједавајући Српског клуба у Представничком дому ПС БиХ Милан Петковић рекао је да се не посвећује довољно пажње важним законским рјешењима, те да није било става струке када је ријеч о приједлозима закона о граничној контроли и о заштити личних података БиХ.

Петковић је рекао да се личне карте скенирају у приватним установама, те упитао да ли је то дозвољено. Он је истакао да струка мора рећи на који начин ову област треба уредити.

Република Српска мора заштитити своје интересе када је ријеч о Приједлогу закона о заштити личних података и Приједлогу закона о Граничној полицији БиХ, јер не смије бити преноса надлежнсти на ниво БиХ, сматра предсједавајући Клуба посланика СДС-ПДП и Листе За правду и ред у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Дарко Бабаљ.

Сједници присуствују и министри у Влади Српске, као и министар финансија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић.

....................

Предсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић рекао је јуче да је неопходно да посланици размотре информацију о урушавању правног система у БиХ како би се спријечио покушај да се БиХ уведе у фазу управљања путем високог представника, а не парламената Републике Српске и БиХ.

- То је неопходно с обзиром на то да водимо борбу и да доказујемо да високи представник није легалан, а и да је легалан не може да намеће законе и не може по тим законима да се поступа. Један од тих закона је и онај по коме се суди предсједнику Републике Српске Милораду Додику - рекао је Стевандић.

Када је ријеч о приједлозима закона о граничној контроли и заштити личних података, Стевандић је навео да је, будући да је покушано да се ови закони усвоје на хитној сједници Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ без амандманске фазе, што су одбили посланици из Српске, логично да Народна скупштина Српске о томе да свој став.