latinica  ћирилица
22/12/2024 |  16:28 ⇒ 17:49 | Аутор: ТАНЈУГ

Београд: Протест студената који блокирају факултете и појединих удружења пољопривредника

На Тргу Славија у Београду почео је протест који су организовали новоустановљени пленуми факултета који су у блокади и поједина удружења пољопривредника, а њихов главни захтјев је да буду кажњени одговорни за трагедију у Новом Саду, али и насилници који недјељама, како тврде, провоцирају грађане на мирним блокадама.
Протести на Тргу Славија, Београд (фото: TANJUG/ STR) -
Протести на Тргу Славија, Београд (фото: TANJUG/ STR)

Саобраћај је блокиран на Тргу Славија и у околним улицама - Београдској, Краља Милана, Немањиној, Булевару ослобођења.

Студенти су на протест дошли организовано са факултета који су у блокади, а колони студената која је на Славију стигла Улицом краља Милана код ЈДП-а су се придружили поједини глумци, међу којима и Бранислав Трифуновић, који је данашњи скуп назвао "фестивалом радости и слободе", иако је главни захтјев протеста одговорност и "правда" за трагедију у Новом Саду.

Од удружења пољопривредника у протесту учествује Иницијатива за опстанак пољопривредника Србије, чији је члан и удружење "Не дамо Јадар", а подршку су најавиле и опозиционе странке.

На протесту су и предсједник странке Србија Центар (СРЦЕ) Здравко Понош, Драган Шормаз и бивши спортиста Владимир Штимац.

Учесници протеста носе транспаренте на којима пише "Крваве су вам руке".

Прије почетка протеста полиција је из Улице Проте Матије на Врачару уклонила трактор који су ту паркирали активисти удружења "Не дамо Јадар" Златко Кокановић и Небојша Петковић, који су дошли да би, како су рекли, подржали академце.

Групе студената и даље блокају факултете, упркос томе што су испуњени сви захјтеви које су изнијели на почетку протеста.

У урушавању надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра страдало је 15 особа, а двије су тешко повријеђене.

Током предистражног поступка Више јавно тужилаштво саслушало је више од 100 особа и наложило полицији подношење кривичне пријаве против 13 осумњичених.

Суд је након саслушања, одредио притвор за 11 осумњичених и кућни притвор за две особе, а бившем министру грађевинарства Горану Весићу притвор је неколико дана касније укинут.