Од наредне године нове услуге заштите здравља дјеце са потешкоћама у развоју
Подаци Министарства просвјете и културе Републике Српске указују на неповољне трендове, јер је тренутно око 1.600 дјеце у основним школама са сметњама у развоју.
Из Фонда су појаснили да је ово конкретна финансијска и превентивна мјера Фонда који је препознао значај заштите и унапређења менталног здравља, посебно када је ријеч о раној дијагностици, будући да је све већи број дјеце са потешкоћама у развоју.
Тиме се, додају, унапређује доступност, али и квалитет здравствене заштите дјеце са овим потешкоћама.
Ријеч је о услугама из области аудиологије, фонијатрије и дефектологије, као и рехабилитације слушања и говора.
- Између осталог, то су вјежбе слободне вербалне комуникације, терапијом игром - функционална, игре маште и опажања, вјежбе слушања говора музичким стимулација, ритмичко-говорне стимулације, развој слушне лингвистичке слике - речено је из Фонда.
Измјеном и допуном цјеновника за 2025. годину, којим су уведене нове услуге и који ће бити у примјени од 3. јануара, Фонд је наставио са праксом увођења и финансирања услуга чији је циљ јачање превенције и заштите здравља на примарном нивоу здравствене заштите.
Нове услуге у фокус стављају рану детекцију како би се правовремено могло дјеловати, будући на податке Министарства просвјете и културе који потврђују потребу за свеобухватним приступом у подршци овој популацији, што је Фонд здравственог осигурања Српске препознао.
Такође, увођење ових услуга и на примарном нивоу здравствене заштите омогућава родитељима и дјеци да добију потребну конкретну здравствену подршку ближе свом мјесту становања.
Истовремено, широким спектром услуга обезбјеђује се мултидисциплинарни приступ који одговара различитим потребама дјеце.
- Проширене услуге за примарни ниво здравствене заштите, која се односи на логопедско-дефектолошке услуге третмана у оквиру ране интервенције, значајно ће унаприједити рад са д&зwњ;јецом са потешкоћама у развоју у раном узрасту - наведено је у саопштењу Фонда.
Услуге сензорне интеграције, којом се путем помагала и материјала циљано подстиче интеракција дјетета са околином, значиће много родитељима и дјеци која због потешкоћа у развоју не могу да остваре природну реакцију са околином.
- Дјеци са потешкоћама у развоју, пружањем ових нових услуга које финансира Фонд, требало би да буде осигуран континуитет у третману према стандардима пружања ових услуга, што ће знатно побољшати могуће здравствене исходе и унапређење квалитета живота дјеце са овим потешкоћама у развоју - речено је из Фонда.
Додали су да су нове здравствене услуге знатан корак напријед у обезбјеђивању свеобухватне подршке осјетљивим категоријама друштва и доказ одговорности и спремности здравственог система да реагује на савремене изазове у заштити здравља дјеце.