Могу ли америчке санкције Нафтној индустрији Србије утицати и на Српску? (ВИДЕО)
Ако се то обистини, већи проблем од Републике Српске могла би имати Федерација, јер многа предузећа зависе од руског гаса.
Ипак, још није јасно шта ће се тачно дешавати на домаћем тржишту јер нема прецизних информација шта ће конкретно подразумијевати америчке санкције.
На територији Републике Српске, НИС посједује концесију за истраживање и експлоатацију сирове нафте путем свог предузећа "Јадран-Нафтагас" са сједиштем у Бањалуци.
Од 2022. године сирова нафта из истражних бушотина у општини Шамац извози се у Србију, у систем компаније НИС.
НИС је присутан на тржишту БиХ кроз малопродајну мрежу 32 бензинске пумпе. Ипак, најављене санкције не би требале много пореметити тржиште у Српској.
- Источно Сарајево – Република Српска је имала једну паметну политику ограничавања марже на нафтне деривате. Мислим да ћемо моћи да задржимо постојеће цијене, али ћемо морати тражити другог добављача - изјавио је директор Сарајево-гаса Недељко Елек.
Иако детаља санкција још нема санкције су проблематичне у сваком смислу, посебно ако се зна да би у некој мјери могле утицати и на Републику Српску.
– Ако буде све ишло као све са фирмама које су биле под санкцијама у БиХ, могли би имати блокиране рачуне, а на међународном плану могло би се дести да буде забрањен увоз од НИС- а па би онда дошло до потешкоћа у снабдијевању горивом док се други дистрибутери не би потрудили да нађу другог добављача и не покушају тај недостатак нафтних деривата да надомјесте - оцијенио је економиста Игор Гавран.
Из Нафтне компаније Србије подсјећају да је јуче на сједници Владе договорено да се формира тим који ће бити задужен за рјешавање ситуације уколико САД уведе санкције НИС-у, али и да се разговара и са Русима и са Американцима.
- Компанија НИС наставља да прати актуелну ситуацију и анализира све могуће сценарије и потенцијалне посљедице по пословање компаније и тренутно нема никаквих правних ограничења по активности компаније и наших партнера - саопштено је из Нафтне компаније Србије.
НИС пуни око 10 одсто државног буџета Србије, па би увођење санцкија и те како утицало на привреду.
- То је само један дио јер српска привреда има два стожера, нафтну индустрију и ЕПС. Ако би овај што се тиче нафте био угрожен и на неки начин осакаћен у будућој производњи, онда би трпјела цјелокупна српска привреда - истакла је уредница портала Енергија Балкана Јелица Путниковић.
А они који су и закували овакву ситуацију, Американци, понављају да су годинама пажљиво посматрали ситуацију са НИС-ом, и да су се на овај корак одлучили због Русије која је већински власник НИС-а, а не због Србије и српског народа.
- Мислим да постоји велика забринутост да се профит од НИС-а, који је био значајан, није вратио у Србију. Умјесто тога, он је отишао у овај рат и ми смо веома забринути због тога - навео је амбасадор САД у Србији Кристофер Хил.
Највише нафте и нафтних деривата БиХ увози из Србије што, ако буду уведене санкције НИС-у, отвара могућност повећања цијене горива и у БиХ, а самим тим и повећању цијена осталих намирница. Такав сценарио, кажу аналитичари, није искључен.