Савјету ЕУ: Потребно испунити 14 приоритета из мишљења Европске комисије
- Савјет ЕУ поздравља одлуку Европског савјета са састанка од 21. до 22. марта 2024. да отвори приступне преговоре са БиХ, надовезујући се на препоруку Комисије од 12. марта 2024 - наводи се у саопштењу објављеном у сједишту Уније.
У закључцима са данашњег састанка се додаје да Савјет ЕУ "поздравља посвећеност политичког руководства која је донијела опипљиве резултате и допринијела мартовској одлуци да се отворе приступни преговори, али са жаљењем напомиње да је динамика реформи од тада застала".
- Савјет позива све политичке актере да обнове фокус земље на напредовање на путу ка ЕУ и да предузму одлучне акције у спровођењу неопходних реформи - напомиње се у саопштењу.
Прецизирано је да БиХ треба да именује главног преговарача и националног ИПА координатора, као и да изради национални програм за усвајање правних норми ЕУ.
- Савјет подсјећа на значај обезбјеђивања усаглашености свих усвојених закона са правном нормом ЕУ и европским стандардима, укључујући препоруке Венецијанске комисије - наводи се у саопштењу.
Савјет ЕУ је поздравио одржавање локалних избора у БиХ 6. октобра и подвукао да земља "треба да предузме даље уставне и изборне реформе да би осигурала равноправност и недискриминисање свих грађана, посебно спровођењем одлуке `Сејдић-Финци` и сродних пракси Европског суда за људска права".
Тијело ЕУ је поновило да је недвосмислено привржено европској перспективи БиХ као јединствене, уједињене и суверене земље.
Савјет ЕУ је апеловао на све политичке актере у БиХ да се уздрже и одрекну провокативне реторике подјела и таквих акција, укључујући довођење у питање суверенитета, јединства и територијалног интегритета земље.
У закључцима се додаје да је Савјет ЕУ и даље озбиљно забринут због закона и иницијатива у Републици Српској "који се противе ЕУ путу БиХ, укључујући сецесионистичку реторику и довођење у питање уставног поретка земље, суверенитет, територијални интегритет, уставни поредак, као и одлуке Уставног суда".
Савјет ЕУ истиче и потребу за јачањем владавине права, укључујући усвајање новог закона о Високом судском и тужилачком савјету и закона о судовима.
- Одлуке Уставног суда морају се у потпуности поштовати - наглашено је у саопштењу.
Констатујући да није постигнут напредак у слободи изражавања и медија и заштити новинара, Савјет позива БиХ да осигура пуно поштовање, заштиту и промоцију слободе окупљања, удруживања и изражавања.
Савјет позитивно примјећује да је постигнут одређени напредак у борби против корупције и организованог криминала, као и да је додатно побољшано управљање миграцијама, те позива земљу да се у потпуности усклади са визном политиком ЕУ и усвоји закон о граничној контроли.