latinica  ћирилица
17/12/2024 |  18:40 ⇒ 20:05 | Аутор: РТРС

Пропао и Звиздићев и Босићев план: Нема измјена Кривичног закона, а ни стопирања куповине зграде УИО у Бањалуци (ВИДЕО)

За разлику од најављиване ванредне сједнице Представничког дома БиХ о европским законима, која није одржана, редовна сједница јесте. Протекла је уз вишечасовну бурну расправу.
Заједничке институције БиХ - Фото: РТРС
Заједничке институције БиХФото: РТРС

На приједлог опозиционих посланика из Републике Српске на дневном реду поново се нашла Декларација о заустављању куповине зграде за Управу за индиректно опорезивање у Бањалуци. Приједлог ни овај пут није добио подршку. Без подршке су остале и измјене Кривичног закона БиХ које је предложио предсједавајући Дома Денис Звиздић, али ово законско рјешење и даље остаје у парламентарној процедури.

Након фијаска на посљедњој сједници, СДС-ов Младен Босић није одустао. Поново је, са коалиционим колегама, Декларацијом покушао да стопира набавку објекта за смјештај Управе за индиректно опорезивање у Бањалуци за шта су недавно и бошњачки министри у Савјету, након вишегодишње опструкције, дали сагласност. На страну то што пословнички нису ни могли предложити Декларацију, јер тим актом посланици могу да реагују само на властите а никако одлуке извршне власти, покушали су и да стопирају инвестициони пројекат од којег би користи имала и Република Српска.

И мада нови јавни позив још ни расписан није, Босић и друштво процес су већ “пројектовали“ као корупцију и рециклираним политичким манифестима, приписали је владајућима.

- Ради се о криминалу који стоји иза тог посла, ради се о послу који је осмишљен, на који начин изградити зграду и ту зграду продати - сматра Босић.

Позив за куповину зграде, када и буде расписан, биће јаван са једнаким правима свих потенцијалних понуђача. Но то није сметало предлагачима Декларације да, без ваљаних аргумената и уз мноштво увреда, криминал инпутирају владајућој странци у Српској. Нису дуго чекали на одговор.

- Овдје се ради о чистом популизму и потреби појединаца који су могу слободно рећи политички мртви па сада желе поново да васкрсну. Та образложења Младена Босића су потпуно несувисла и он је најмање позван да говори о поштењу имајући у виду, а то могу и да посвједоче људи који су му тада били блиски, да је он тај који је дао 50.000 евра за онај фамозни празни УСБ - навелал је посланик СНСД-а Сања Вулић.

Посланици, већински - ипак нису насјели на причу српске опозиције. Процес куповине објекта није стопиран. Нови јавни позив, а пет их је већ пропало због недостатка или понуђача или новца, требало би ускоро да буде расписан. А цијели процес да се одвија под будним оком Комисије за борбу против корупције, што је једногласно прихваћен закључак Дениса Звиздића.

Но Звиздић није био тако успјешан када су на дневни ред пристигле измјене кривичног закона БиХ, којима се предвиђа право и могућност Суда БиХ да лицитира у којим случајевима је могућ откуп затворске казне до годину дана. Звиздић је приједлог немушто правдао откупом у случајевима педофилије. Но то кривично дјело уопште није у дјелокругу законодавства на нивоу БиХ, већ ентитета и кантона, спочитали су му опоненти.

- Непотребна измјена, јер ће довести до једне правне несигурности различитог поступања судова. Он може дати годину и један дан казне ако не жели да се то замијени за новчану казну - истакао је замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Маринко Чавар.

Управо због правне несигурности Кривични закон БиХ је и измијењен још 2015. године. До тада је закон остављао на жељу и хтијење судијама да одлучују ко може откупити једногодишњу затворску казну. Звиздићев покушај повратка на старо, није добио ентитетску подршку па ће предложено рјешење на одлучивање пред трочлани Колегијум.