Знања и вјештине пренијети на генерације које долазе
- Ово је веома значајан пројекат и Републички педагошки завод и ресорно министарство дали су сагласност Привредној комори да уђе у пројекат који је везан за више земаља - Пољску, Словачку, Словенију, Србију и Мађарску - рекла је Стојичићева у Бањалуци, гдје су промовисана практична знања и вјештине у оквиру "Еразмус плус пројекту".
Она је казала да је веома важно да ученици из Српске уђу у овај пројекат због стицања одређених знања и вјештина које су у савременој пракси европских земаља.
- Привредна комора је наш партнер и препознат је и кроз Закон о средњем образовању. Ово што радимо је у складу са стратегијом образовања до 2030. године, а један од циљева је што ефикаснија и квалитетнија практична настава - навела је Стојичићева.
Предсједник Привредне коморе Републике Српске Перо Ћорић рекао је да је организовано девет скупова у Пољској, Словачкој, Словенији, Србији и Мађарској на којима је учествовало 90 ученика из девет школа и 13 професора из Српске, а организоване су и три студијске посјете.
Он је навео да су ученици који су учествовали у активностима веома задовољни и да су поред стечених знања склопили и одређена познанства.
- Треба да искористимо "Еразмус плус програм", да сарађујемо са земљама које му имају приступ. Овај пут нам је партнер била Мађарска - навео је он.
Потпредсједник и директор пројектног менаџмента групе "Миаут" Бенце Лабош рекао је да је ово био пилот-пројекат који подразумијева укључивање средњих стручних и техничких школа у програм мобилности "Еразмус плус пројекта" и намијењен је за земље Балкана, па тако и БиХ и Републику Српску.
Он је додао да је идеја да се институције припреме како би, када БиХ постане члан ЕУ, биле оспособљене за приступање свим доступним фондовма ЕУ.