Руска државна телевизија објавила репортажу о Дејтонском споразуму: Рат заустављен, али је регион економски разорен (ВИДЕО)
Под насловом "Мир са позиције снаге", руска телевизија анализира резултате Дејтонског споразума - 29 година послије. Наводе да је овим документима окончан крвави грађански рат у БиХ, и да су Сједињене Државе и Европа дјеловале као посредници у нагодби.
Истичу да су резултати споразума између БиХ, Хрватске и Србије били контроверзни. Рат је заустављен, али је распад Југославије само убрзан, што је довело до социо-економске деградације читавог балканског региона.
Граница између Републике Српске и муслиманско-хрватске федерације у БиХ није обиљежена граничним стубовима. Овако новинар руске Телевизије НТВ описује живот у пстодејтонској БиХ.
Са једне стране је православни храм, са друге џамија, и гранична зона са минским пољима. Све то каже, јасно показује да људи овде углавном живе у различитим државама. У селу Зелиње за вријеме балканског рата је погинула готово сва омладина, међу њима и рођени брат Ненада, Душко Радић.
- Да, да, ово је мој рођени брат. Њему је било 21 година и он је погинуо као и други, у заштити наше земље. Дејтонски спорзум није ријешио наше проеблеме, али тада смо ми били задовољни што се зауставио рат - навео је Радић.
Ни 29 година након завршетка једног од најкрвавијих ратова 20. вијека, Срби у БиХ не могу да се помире са чињеницом да их је Запад заправо преварио.
- Ми тада нисмо изгубили ни једну битку, држали смо линију, али се завршило тако што су потписали споразум и ми смо доживјели пораз - истакао је Слађан Јеремић.
Приликом потписивања Дејтонског споразума у Паризу у децембру 1995. године , Запад је дјеловао са позиције силе. До тада су хрватске и босанско-муслиманске трупе, уз подршку НАТО-а, протјерале Србе са већине територије коју су контролисали. А НАТО генерали су, искористивши ситуацију, фактички подијелили Републику Српску на два дијела, јер је на сјеверу како наводе, формиран Брчко дистрикт, који нису контролисали ни Срби, ни Хрвати, ни Муслимани.
- Тада је такозвана међународна заједница преузела контролу над Брчко дистриктом. Јер би на овај начин могли да контролишу ијцелу Републику Српску. Била је то чиста превара. Тамо гдје су Срби остали ван територије Републике Српске, изгубили су слободу и постали грађани другог реда - изјавио је министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран.
Министар Каран показао је новинару руске телевизије разне мапе које су исртавале западне дипломате како би раздвојили Србе. Послије Дејтона, Срби су брзо и немилосрдно протјерани са своје земље. Било је то класично етничко чишћење. Људи су са собом понијели све што су могли да понесу. Па чак и тијела њихових мртвих рођака са српских гробља.
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко је 1995. године био у тиму руске делегације која је била дио контакт групе при потписивању Дејтона.
- Идеја западњака је била да се на овај начин ослаби Република Српска и води линија ка централизацији БиХ е и укидању ентитета. Јер територијални интегритет, компактност територије је главна ствар - рекао је амбасадор Русије у Србији Александар Боцан Хаченко.
Дејтонски споразум, према ријечима амбасадора Харченка, представља илустрацију западних концепата "мира кроз снагу" и "споразума под принудом". БиХ је сада, заправо, посљедња европска колонија. Западни званичници су и даље именовани да надгледају све па и локалну управу и изборе.
- Западу се не може вјеровати - јасно је рекао професор уставног права Радомир Лукић.
На крају, у одјавном стендапу колега Сергеј Холошевски истиче да је децембар 1995. године за Србе животна лекција и да их Запад држи на краткој удици скоро 30 година. Уз све то, Србима се ограничавају људска права, Дејтонски споразум је злоупотријебљен - постао је темељ колонијалне власти. Кад Срби гледају сукоб у Украјини, поручују: Не понављајте наше грешке!