БиХ корак напријед, два назад ка Европи; Радмановић: Најаве о промјени већине немају шансу (ВИДЕО)
Тако ће се, дан уочи самита, у Представничком дому умјесто о законима из европске агенде расправљати о измјенама закона о кривичном поступку, са циљем обрачуна са институцијама Српске.
За офанзиван обрачун са Републиком Српском и њеним инстиутуцијама средства се не бирају, али по свему судећи се политичком Сарајеву диктирају са познатих дипломатских адреса. У противном, зашто би се на дневном реду Представничког дома нашао приједлог измјена Кривичног закона БиХ и то из кухиње члана колегијума Дениса Звиздића који покушава да створи предуслов да се изречена затворска казна у трајању од годину дана не може преиначити у новчану казну.
Замјеник предсједавајуће у Савјету министара Сташа Кошарац тај потез оцјењује као изузетно вулгаран покушај да се Суду БиХ омогући још један алат за непримјерене притиске и наставак политичког обрачуна.
- Непримјерено јер је то системски закон и не може бити предмет расправе инициране од једног појединца, него на темељу активности Радне групе свих нивоа власти у БиХ. Очигледно то можемо повезати са потребом да одређени судски процес који је у завршној фази овјеравају њиховим малигним интересима - рекао је Кошарац.
Да би ситуација постала и сложенија од сложене и наговјештаји прекомпозиције владајуће већине у Представничком дому, након пропалог покушаја да смијене колегијум у Дому народа. Кључ је опет код бошњачких политичара, тзв. Тројке, јер реално, опозиција је немоћна без евентуалних прелетача из Тројке, упозорава замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Небојша Радмановић.
- Не знам уопште одакле им идеја да постоји већина, када је 22 у већини и чине је СНСД, Српски клуб, ХДЗ и Тројка са 23 посланика, а у опозицији је 19 посланика. Промјена би се могла десити у главама ових из Тројке, на шта рачунају и ови из опозиције, а ја мислим да то неће да се деси јер већина онога што радимо у посљедње двије године јесте успјех Тројке - рекао је Радмановић.
Но, спремне законе о заштити личних података и о граничној контроли управо су појединци из Тројке, попут Дениса Бећировића одгурнули у страну, дајући примат Аљбину Куртију.
Сутра су поново на дневном реду ванредне сједнице, али …
- Далеко је сутра. Имамо став да су врло подмукли са својим потезима, друге институције су у радном режиму, али постоји одговорност оних који су то урадили, не да се крију иза Ленде и Никшића. Два бошњачка члана била су са Куртијем - изјавио је Кошарац.
Да су у Предсједништву два бошњачка члана сложиће се и већина Хрвата. Посланик ХДЗ-а у Европском парламенту Жељана Зовко каже да без Хрвата у Предсједништву који легитимно представљају Хрвате који их бирају нема сигурности ни у том граду, а ни у Европи.
Захваљујући другом бошњачком члану Предсједништва Жељку Комшићу о свему је обавијештена предсједница Европског парламента.
А експерименту званом БиХ, у којем столује самозвани високи представник уочи самита ЕУ Балкан из Брисела декларативно поручују:
- Опредјељени смо да улажемо у мир и просперитет за све људе на Западном Балкану, да улажемо у нашу заједничку будућност у овим несигурним временима. Више него икад потребно нам је да радимо заједно: Европска унија и лидери Западног Балкана - истакао је предсједник Европског савјета Антонио Коста.
Декларација уочи самита обећава проширење ЕУ као геостратешко улагање у мир, безбједност, стабилност и просперитет, обећава се унапређење економске интеграције региона са ЕУ, регионална сарадња. Штап и шаргарепа, за коју би се можда и изборили када би нам допустили да се договоримо.