latinica  ћирилица
13/12/2024 |  18:33 ⇒ 18:40 | Аутор: СРНА

Милићевић отворио манифестацију "Један народ, једна Србија"

Министар без портфеља у Влади Србије задужен за односе са дијаспором Ђорђе Милићевић отворио је данас у Ариљу манифестацију "Један народ, једна Србија", која је окупила српску дјецу узраста од 12 до 15 година из региона и дијаспоре, као и њихове вршњаке из Ариља и околине.
"Један народ, једна Србија" (Фото: TANJUG/MINISTARSTVO BEZ PORTFELJA/DUŠAN VELJOVIĆ) -
"Један народ, једна Србија" (Фото: TANJUG/MINISTARSTVO BEZ PORTFELJA/DUŠAN VELJOVIĆ)

Милићивић је навео да манифестација окупља дјецу из Србије, Црне Горе, Републике Српске и Румуније, истичући да њен значај надилази спорт и дружење и да је то је прилика да се младима приближи богато национално културно насљеђе, са посебним освртом на важност ћирилице, српског језика и традиције, саопштено је из Милићевићевог кабинета.

- Ова манифестација није само догађај. Она је прилика да заједно прославимо нашу културу, традицију, језик и заједништво, вредности које вековима чине темељ српског идентитета - рекао је Милићевић.

Он је додао да ћирилица није само писмо, већ симбол српског идентитета, историје и опстанка.

- Кроз векове управо је ћирилица чувала српски народ од нестајања. Била је сведок великих победа, изазова и стварања. На нама је да младе подсетимо колико је важно се чувају корени, језик и писмо, јер се тиме чува и посебност - рекао је Милићевић.

Он је истакао да српска културна баштина - од народних пјесама и обичаја до светиња и споменика - представља мост између прошлости, садашњости и будућности.

- Она нас учи ко смо, одакле долазимо и даје нам снагу да са поносом корачамо напред. Деци желимо да кроз едукативне радионице открију богатство наше историје, као и значај српских симбола – од опанака и шајкаче до народних ношњи и епских песама. То нису само предмети и приче, већ идентитет народа који је кроз векове опстајао и стварао - рекао је Милићевић.

У оквиру манифестације у Ариљу биће одржан турнир у малом фудбалу, који окупља стотину младих од 12 до до 15 година.