latinica  ћирилица
13/12/2024 |  15:30 ⇒ 15:34 | Аутор: СРНА

Декларација Свесрпског сабора изванредна основа за брже подизање статуса српског језика и ћирилице

Одбор за стандардизацију српског језика оцијенио је да усвојена Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа представља изванредну основу за осмишљавање и спровођење српске језичке политике која би водила бржем подизању статуса српског језика и ћирилице на ниво који им као битним идентитетским знацима припада.
Ћирилица - Фото: РТРС
ЋирилицаФото: РТРС

На редовној годишњој сједници Одбора која је одржана јуче наглашено је да се Декларација мора схватати као обавезујућа за све државне органе, како би у сарадњи са језичком струком, Одбором и Саветом за српски језик прије свега, радили на испуњавању задатака који произилазе из Декларације, као и да треба редовно сагледавати шта је истински урађено на том плану.

Предсједник Одбора професор доктор Срето Танасић, који је и дописни члан Академије наука и умјетности Републике Српске, поднио је извјештај о раду Одбора са освртом на актуелну језичку ситуацију у Србији и на српском језичком простору, саопштено је из Одбора за стандардизацију српског језика.

Танасић је подсјетио да је у 2023. години основан Савет за српски језик при Влади Србије, у коме натполовичну већину чине чланови Одбора, а такође и истовјетно тијело при Влади Републике Српске.

Више чланова Одбора говорило је о проблемима у вези са језичком ситуацијом у Србији и о крупним питањима везаним за језик и ћирилицу које би требало убрзано рјешавати у сарадњи са државом.

Говорило се и о језичкој ситуацији на другим странама српског језичког и националног простора, посебно у Црној Гори и Републици Српској и БиХ.

Једногласно је закључено да би, и поред свих тешкоћа и понекад неразумијевања с којим се сусреће, језичке прилике биле много неповољније да нема Одбора за стандардизацију српског језика.

О томе најбоље говори чињеница да су многе одлуке које је држава доносила у области језика без консултација са Одбором или не уважавајући његове препоруке штетне и са тешко поправљивим посљедицама.

На основу извјештаја и расправе утврђени су и елементи за план рада Одбора за стандардизацију српског језика у 2025. години, а договорено је да се сљедећа редовна сједница Одбора одржи почетком сљедеће године.