"Дани Херцеговине" у Бечу почели програмом о Шантићу и манастиру Житомислић
Културно вече организовано је синоћ у сарадњи са српским просвјетним и културним друштвима "Просвјета" из Мостара и Беча, а представљене су и изложбе "Алекса Шантић и мостарски културни круг", те изложба под називом "Васкрс манастира Житомислић".
Шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић рекао је да је важно да се у Бечу представља оно најбоље из српске културе, традиције и духовности.
- Херцеговина је по много чему посебна, и изузетна част је да ових дана у Бечу промовишемо бројне потенцијале ове регије - рекао је Филиповић.
Предсјединк СПКД "Просвјета" Градски одбор Мостар Сања Бјелица Шаговновић рекла је да се ове године обиљежава 100 година од смрти познатог пјесника Алексе Шантића који је оставио неизбрисив траг, не само у Мостару, већ и у цјелокупној српској књижевности и историји.
- Чувајући наше културно и књижевно насљеђе чувамо и надограђујемо и нашу културу, језик и идентитет - рекла је Бјелица Шаговновић.
Она је навела да изложба "Алекса Шантић и мостарски књижевни круг" приказује цијелу једну епоху, којом се сјећамо Шантића и његових савременика Јована Дучића, Светозара Ћоровића и других који су исписали најсјајније странице књижевности и историје српског народа.
Изложба је урађена у сарадњи са Академијом наука и умјетности Републике Српске, а аутор је академик Ранко Поповић.
Игуман манастира Житомислић Данило Павловић, говорећи о богатој историји ове православне светиње, истакао је да је Манастир Житомисилић симбол страдања српског народа, али и његовог васкрсења.
- Манастир је саграђен 1566. године и то на старим темељима. У Другом свјетском рату побијено је цијело манастирско братство и бачено у јаму Видоња, да би у посљедњем рату 1992. године манастир до темеља био порушен - рекао је игуман Данило.
Он је подсјетио да је манастир обновљен и освештан 2005. године што је био подстрек повратку Срба у долину Неретве.
- Упркос бројним потешкоћама обновљен је и манастир и српска заједница у Мостару што је доказ да је било исправно и вратити се и обнављати, како због богате и славне прошлости, тако и због будућности - нагласио је игуман Данило.
Почасни предсједник СПКД "Просвјета" Беч Срђан Мијалковић, говорећи о значају Алексе Шантића, нагласио је да је Шантић цијели свој живот радио на уједињену, окупљању и саборности што је и данас велика потреба и српске културе и српског народа уопште.
Предсједник бечке "Просвјете" Марко Сарић нагласио је важност повезивања Срба на културном плану и на очувању своје богате културе и историје.
Током културно-умјетничког дијела програма неке од најпознатијих пјесама Алексе Шантића говорили су чланови Клуба младих бечке "Просвјете".
"Дани Херцеговине" настављају се Пословним форумом током којег ће аустријским привредницима бити представљени инвестициони потенцијали Херцеговине, инфраструктурни и енергентски пројекти, као и богата туристичка понуда.
Истог дана у вечерњим часовима биће организован програм "Херцеговачко вече".