Стопиран захтјев Приштине за статус специјалног госта у Савјету Европе
Пиља је указала на то да се статус специјалног госта у Парламентарној скупштини Савјета Европе додјељује државама, што Косово није.
- Приштина је упутила захтев да из статуса "друга делегација", што не постоји по пословнику Парламентарне скупштине Савета Европе, али једино Приштина има такав статус, пређе у статус "специјалног госта", што постоји у Пословнику - рекла је Пиља.
Она је у изјави за београдске медије објаснила да је Биро у Луксембургу захтјев Приштине прослиједио Политичком комитету, али је делегација Србије указала да нема основа да такозвана држава Косово добије статус специјалног госта и да би премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти то искористио у предизборној кампањи.
- Друго, нису испоштовали ништа ни из Бриселског споразума, нити из извештаја известиоца за Косово у Савету Европе Доре Бакојани у којем је навела шта све треба да ураде, посебно имајући у виду да српско становништво на Косову и Метохији свакодневно трпи Куртијев терор, да се не поштују људска и мањинска права, те да на Косову и Метохији нема ни трунке демократије - рекла је Пиља.
Она је нагласила да је Србија имала пуну подршку чланова делегација Мађарске и Шпаније, чији је став био да о томе не треба да се расправља и да би се тиме продубио јаз у Парламентарној скупштини Савјета Европе.
- Они очигледно данас нису имали консензус да се о томе расправља и због тога није ни било на дневном реду - рекла је Пиља.