Протести у Грузији - хоспитализоване 44 особе, полиција користила водене топове (ВИДЕО)
Министарство унутрашњих послова Грузије саопштило је јуче да је у ноћи између суботе и недјеље хоспитализовано 27 демонстраната, као и 16 полицајаца и један медијски радник.
Десетине хиљада демонстраната окупило се испред парламента и у недјељу увече, бацајући камење и палећи бакље, док је полиција употријебила водене топове и сузавац.
Након четири сата полиција је успјела да рашчисти подручје око зграде парламента у авенији Руставели, пренијели су грузијски медији.
Слика оснивача владајуће партије Грузијски сан, Бидзине Иванишвилија, милијардера у сјенци који је стекао богатство у Русији, спаљена је испред парламента.
Премијер Иракли Кобахидзе упозорио је да ће "свако кршење закона бити строго санкционисано".
- Ни они политичари који се крију у својим канцеларијама и жртвују чланове својих насилних група неће избјећи одговорност - рекао је он на брифингу у недјељу.
Он је поновио да није тачно да је европска интеграција Грузије заустављена.
- Једино што смо одбацили је срамна и увредљива уцјена, која је, у ствари, била значајна препрека европским интеграцијама наше земље. Саопштење владе услиједило је неколико сати након што је Европски парламент усвојио резолуцију у којој се просломјесечни општи избори у Грузији критикују као неслободни и непоштени - рекао је он.
Кобахидзе је, такође, потврдио да је грузијски амбасадор у САД Дејвид Залкалијани постао посљедњи од бројних дипломата који су поднијели оставку од почетка протеста.
Предсједница Саломе Зурабишвили је на конференцији за новинаре указала на "неактивност Уставног суда", истакавши да та институција тек треба да сазове сједницу.
Она је охрабрила активисте, политичке странке и правне стручњаке да изврше притисак на тај суд који, како је навела "има веома значајну улогу у рјешавању убоке уставне кризе".
- Суд и судије имају виталну улогу у враћању уставног поретка. Њихова позитивна одлука могла да поништи изборне резултате од 26. октобра - рекла је Зурабишвили.
Она је 19. новембра поднијела тужбу Уставном суду у којој тражи да се пониште изборни резултати, при чему суд има рок од 30 дана да реагује.