latinica  ћирилица
28/11/2024 |  09:39 ⇒ 09:50 | Аутор: sputniknews.com

Мбасого: Не признајемо владу тзв. Косова зато што је непријатељ Београда

Предсједник Екваторијалне Гвинеје Теодоро Обијанг Нгема Мбасого истакао је да Екваторијална Гвинеја подржава територијални интегритет Србије и задржава чврст став да не признаје једнострано проглашену независност тзв. Косова.
Теодор Обијанг Нгемео Мбасог (фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg) -
Теодор Обијанг Нгемео Мбасог (фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg)

- Ми не признајемо владу тзв. Косова јер су то непријатељи Београда који хоће да подијеле земљу, и наш став је чврст у вези с тим. То смо показали на свим међународним форумима, посебно у Уједињеним нацијама - рекао је Мбасого за Политику, током посјете Србији.

Одговарајући на питање, да ли је било притисака да промијене став, Мбасого је рекао да није, али да се једном десило да је њихова делегација, без консултација са владом, непромишљено ступила у контакт са представницима такозваног Косова у Сан Салвадору.

- Ми смо тада одмах реаговали и укинули овлашћења тим појединцима како бисмо потврдили Србији нашу непоколебљивост - рекао је он.

Предсједник Екваторијалне Гвинеје рекао је да ће четири споразума о сарадњи, потписана између Малаба и Београда, додатно материјализовати пријатељство и сарадњу који трају деценијама.

Како је раније објаснио на заједничкој конференцији са предсједником Србије Александром Вучићем, Африка је политички независна, али не и економски, јер су јој то онемогућили они који су је колонизовали.

- Због тога ће документи на које су недавно представници двије земље ставили параграф, бити посебно значајни за Екваторијалну Гвинеју, која је Србију одабрала као стратешког партнера у диверсификацији своје привреде. Позивамо ваше предузетнике да дођу код нас и инвестирају, јер ће ту наићи на олакшице и погодну климу за бизнис - истакао је Мбасого.

Предсједник Екваторијалне Гвинеје осврнуо се и на Покрет несврстаних и рекао да су Србија и његова земља дуго биле чланице несврстаних земаља.

- Та организација обухвата оне државе које се боре да одбију утицаје свјетских сила, које врше притисак и желе да подијеле свијет на блокове. Наше двије земље константно се суочавају с тим да не подлегну утицајима и да воде своју независну и суверену политику - нагласио је он.

Мбасого сматра да треба да дође до промјене свјетског поретка, а БРИКС се ту појавио као контратежа земљама у којима доминирају евро и долар.

- То није само утицај Русије, него и других великих сила попут Кине, Индије, Бразила... Тако да БРИКС може да се бори за неке принципе, као што су контрола раста цијена и залагање за гругачије концепте развоја. Када је ријеч о земаљама глобалног Југа, које су иначе најугроженије, јер у њима влада највеће сиромаштво, мислимо да БРИКС можда може да спаси те државе. Јер земље, глобалног Југа, су жртве. Иако су богате природним ресурсима, оне се не појављују као економске силе, зато што су неутралисане од тренутних економских снага - објаснио је Мбасого.

На примјер, земље Гвинејског залива су богате нафтом, али се често занемарују.

Мбасого је говорио и о ОПЕК удружењу земаља извозница нафте које тренутно покушавају да смање производњу, како би то изазвало већу потражњу, а самим тим и подигло цијене.

- Настојимо да дамо на значају свом производу, али исто тако и да успоставимо стабилност цијене нафте на међународном тржишту. Вјерујем да Руска Федерација и друге чланице у оквиру ОПЕК-а плус подржавају овакву политику - навео је он.

Мбасого се осврнуо и на сукоб у Украјини, која је изазвала свјетску прехрамбрену кризу, и додао да није само Екваторијална Гвинеја у проблему, јер Кијев житарицама снабдијева цијели свијет.

- Смањене производне брашна и осталих производа од пшенице тичу се свих, јер су цијене сада више за све, док су посебно погођени најсиромашнији слојеви становништва. Али треба додати да су кризи допринијеле и ниске цијене нафте на свјетском тржишту - додао је он.

Он је рекао да му је дргао што је поново посјетио Србију и дошао у посјету која ће пријатељство двије земје утврдити на још бољи начин.