latinica  ћирилица
28/11/2024 |  08:46 ⇒ 09:21 | Аутор: СРНА

Маринковић: Заштитити домаће произвођаче

Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске Стојан Маринковић указао је на вишегодишњи проблем прекомјерног увоза пољопривредних производа у БиХ, истичући да пољопривредници траже да се уведу мјере заштите домаће производње, али да на нивоу БиХ нема политичког консензуса да се то учини.
Пољопривреда (Фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ) -
Пољопривреда (Фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ)

Он је додао да је увознички лоби када су у питању пољопривредни производи пуно јачи него произвођачки.

- Свјесни смо да не производимо довољне количине и нисмо против увоза, али јесмо против прекомомјерног увоза. Оно што производимо ми не можемо пласирати што је апсурдно - рекао је Маринковић новинарима.

Према његовим ријечима, према Правилнику ЕУ дозвољено је да месо буде дубоко смрзнуто свега шест мјесеци, док је у БиХ то годину дана па увозници по повољнијим цијенама увезу месо на тржиште БиХ, јер су у ЕУ веома скупе таксе за уништавање таквог меса.

- Њима је много исплативије дати то месо у бесцијење, а држава им још субвенционира тај извоз - додао је Маринковић.

Маринковић је указао да је месо увезено у БиХ лошијег квалитета и није намјењено тржишту у свјежем стању, него искључиво за прераду.

Он је навео да увозници у БиХ добијају то месо по повољнијим цијенама и умјесто да га ставе у прераду, они га шаљу у трговине у свјежем стању.

- Чињеница да је код нас виша цијена и енергената и неких других ствари и да ми не можемо пратити тај тренд њихових субвенција прикривених или отворених није битно, њихова производња је знатно јефтинија од наше и ми једноставно тим цијенама не можемо конкурисати - каже Маринковић.

Он је нагласио да се политичари у БиХ не могу договорити о томе да се заштити домаћа пороизводња, да те мјере не желе да подрже појединци из ФБиХ, у којој је развијенији прерађивачки сектор, док је примарна производња развијенија у Републици Српској.

- Ту долази до одређених несугласица и једноставно не могу да прогурају мјеру заштите домаће производње, прије свега, пољопривредних производа - рекао је Маринковић.

Фармер из Шкарића код Шамца Маријан Богдановић рекао је да је у области говедарства у Републици Српској остварен велики напредак, захваљујући ресорном министарству.

- Међутим, већ неколико година постоји тренд увоза јунећег меса, и то се ради од почетка јуна до октобра, када се увезу абнормалне количине чиме су домаћи произвођачи закинути, немају коме продати месо - рекао је Богдановић и апеловао да се коначно пронађе рјешење за овај проблем.