latinica  ћирилица
27/11/2024 |  16:18 ⇒ 16:18 | Аутор: СРНА

Одбијен приједлог за утврђивање неуставности одлуке о извршењу буџета Бијељине

Уставни суд Републике Српске одбио је приједлог градоначелника Бијељине за утврђивање неуставности и незаконитости чланова 10 и 11 Одлуке о извршењу градског буџета за 2024. годину.
Уставни суд Републике Српске - Фото: СРНА
Уставни суд Републике СрпскеФото: СРНА

Оспореним одредбама предвиђена је могућност прерасподјеле буџетских средстава у оквиру и између буџетских корисника за прецизно прописану намјену у износу до пет одсто од укупно усвојених средстава на основу одлуке Скупштине града, саопштено је из Уставног суда Српске.

Уставни суд је оцијенио да су неосновани наводи предлагача о несагласности оспорених одредаба са Законом о буџетском систему Републике Српске, јер се овим законом не даје овлаштење градоначелнику, односно начелинку општине да доноси одлуку о прерасподјели буџетских средстава.

Овим законом је, наиме, прописано да Скупштина града доноси одлуке и друге опште акате и даје њихово аутентично тумачење, а да градоначеник спроводи локалну политику у складу са одлукама Скупштине, извршава буџет и обезбјеђује примјену одлука и других скупштинских аката.

Уставни суд је донио и одлуке у више предмета којима је одбио приједлоге, односно није прихватио иницијативе за покретање поступка за оцјену уставности Закона о платама запослених лица у јавним установама у области здравства Српске, Закона о платама запослених у институцијама правосуђа, Закона о раду и Закона о пензијском и инвалидском осигурању.

Уставни суд је донио и рјешење којим није прихватио иницијативу за оцјењивање уставности Закона о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ.

Подносилац иницијативе адвокат Игор Сјериков из Бањалуке навео је, између осталог, да оспорени закон онемогућава држављанима Републике Српске приступ Европском суду за људска права, јер је овај суд заузео став да му се апликација не може поднијети против одређене одлуке суда из Републике Српске уколико се претходно не прође процедура подношења апелације Уставном суду БиХ.

Тиме је, сматра подносилац иницијативе, апелација Уставном суду БиХ престала да буде ефективан правни лијек што оспорени закон чини неуставним, јер се на тај начин вријеђа одредба члана Устава Републике Српске која гарантује судску заштиту слобода и права зајамчених Уставом.

Цијенећи наводе даваоца иницијативе Уставни суд Српске је закључио да законодавац ниједном одредбом није онемогућио приступ грађана суду, односно судску заштиту у облику права на улагање правних средстава.

- Наиме, одредбама оспореног закона не доводи се у питање обезбјеђивање судске заштите слобода и права зајамчених Уставом, јер предметни закон и његова примјена не представљају препреку којом се онемогућава грађанима Републике Српске да остваре приступ Европском суду за људска права - наводи се у саопштењу.

У образложењу се истиче да сваки грађанин своје право на апелацију Уставном суду БиХ црпи из Устава БиХ и оно не може бити ограничено или дерогирано законом.

Уставни суд Српске је оцијенио да апелација Уставном суду БиХ није престала да буде ефективан правни лијек, јер се оспореним законом не уређује питање права, услова и поступка пред Уставним судом БиХ по апелацији.