"Бошњаци два пута издали заставу са љиљанима"
Поручили су то јуче представници Републике Српске након што је Хелез, који је функционер СДП-а БиХ, на друштвеним мрежама прокоментарисао догађај који се десио дан раније, када је група грађана из ФБиХ у Бањалуци раширила ратну заставу БиХ у знак обиљежавања 25. новембра, као тзв. дана државности БиХ. Бањалучка полиција је, како је саопштено, уручила прекршајни налог Џ. Д. из Јајца, а на то је експресно реаговао Хелез.
- Шокантне сцене из Бањалуке. Полиција мањег босанскохерцеговачког ентитета малтретира жене које су на излету кроз Босну и Херцеговину поводом дана државности наше земље. Разлог је тај јер су се сликале са заставом Босне и Херцеговине у центру Бањалуке. Затражићу хитну реакцију ЕУФОР-а - навео је, између осталог, министар одбране БиХ на друштвеним мрежама.
На његове ријечи реаговао је и правник Огњен Тадић.
- Прво, уколико Хелез мисли на тзв. заставу са љиљанима, онда јавност мора знати да у члану Устава БиХ стоји: "БиХ ће имати оне симболе које својом одлуком одреди Парламентарна скупштина и потврди Предсједништво". Дакле, тзв. застава са љиљанима никада од потписивања Дејтонског мировног споразума није била симбол БиХ и нема никакав званични законит статус због кога би неко требало да је поштује. Нема га чак ни у ФБиХ или међу Бошњацима. Алија Изетбеговић је тако одлучио, јер се, стављајући потпис на тај споразум, одрекао те заставе, као што су се преци данашњих муслимана у БиХ те заставе одрекли под налетом Турака. Тиме су је два пута издали и нису је достојни - рекао је Тадић за "Глас".
Додао је да српски народ, Бањалука и Република Српска немају никакав проблем са симболиком грба Kотроманића и да га нису никада издали, као ни наши средњовјековни или каснији преци.
- Ко то не вјерује нека, између осталог, погледа видео-снимак отварања споменика Стефану Твртку Kотроманићу направљеног у Бањалуци прије нешто више од мјесец дана. Иза градоначелника, као дио сценографије, истакнут је грб Kотроманића, а поред њега стоји глумац обучен у оклоп витеза и украшен заставом Kотроманића. Дакле, једино што нама смета је отимање симбола из српске историје и намјерно безобразно провоцирање ратним заставама које су настале фалсификовањем тих симбола, све то уз невитешко гурање сопствених жена у сукоб. То је баш јадно, али и очекивано, јер се не дешава први пут - истакао је Тадић који је савјетник предсједника Републике.
Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Милорад Којић за "Глас" каже да је очигледно да се Хелез и њему слични залажу да 25. новембар буде празник, али уз поштовање ратних симбола, због којих су Срби поднијели велику жртву.
- То је омаловажавање жртава, а Хелез је познат по ширењу дезинформација, да је велики србомрзац и да не представља све народе са позиције коју обавља. Он врло добро зна који су симболи, али све што ради ради врло свјесно да би на неки начин придобио јефтине политичке поене - закључио је Којић.
Из Српске је поручено да се у Бањалуци није догодио никакав инцидент, јер је и МУП Српске реаговао професионално те је наглашено да нема потребе да било ко призива ЕУФОР, јер полицијске снаге у Српској гарантују мир, безбједност и слободу.
Вестендорп наметнуо
Застава БиХ је тамноплаве боје, а десно од центра налази се правоугли троугао жуте боје, који алудира на облик државе. Паралелно лијевој страни троугла, од горњег руба заставе до доњег руба, протеже се девет бијелих петокраких звијезда. Високи представник Карлос Вестендорп је почетком 1998. одбацио све аутохтоне приједлоге за изглед заставе и изашао са неколико неутралних приједлога, око којих посланици Парламента БиХ поново нису успјели да сакупе већину те је у фебруару донио Одлуку о наметању Закона о застави БиХ, којим је прогласио садашњу заставу.