Изложба о манастирима на Kосмету у Паризу - прилика да свијет разумије српску позицију
Он је навео да је изложба о српским културним добрима уписаним на Листу свјетске баштине – манастирима Високи Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и Цркви Богородице Љевишке у Призрену, припремљена комбинацијом модерних технологија и оног што јесте богато српско културно, историјско и духовно насљеђе на Косову и Метохији.
Селаковић је за РТС рекао да људи мало знају о Косову и Метохији и да се то схвати посебно када се дође у државе које су пријатељски настројене према Србији и подржавају њену позицију по питању Космета.
- Када уђете у неки разговор са њиховим званичницима, схватите да немају неко широко знање о Косову и Метохији. Управо је ова изложба пут да то знање стекну и да га продубе и да још боље разумију оно што јесте наша позиција - истиче Селаковић.
Он је навео да представници привремених власти у Приштини желе да измијене оно што је не само реалност на терену, већ и у уџбеницима, у свијести људи, у медијима.
- Дакле, покушаји напада на нашу културну баштину на Косову и Метохији нису само физички, иако су у посљедњих годину дана они били учестали, имали смо 31 напад на наше цркве, манастире, на наша гробља - наводи Селаковић.
Са друге стране, указује, напади се манифестују кроз покушаје фалсификовања историје причама да то није српско културно насљеђе.
- Наш задатак јесте да свуда у свету гдjе можемо сведочимо нашу истину и причамо праву слику ствари о стању на Косову и Метохију - поручио је Селаковић.
Најавио је да ће изложба бити и у сједишту Унеска у току ове седмице, а да почетком децембра прелази у Културни центар Србије у Паризу, гдје би требало да буде до средине јануара.