latinica  ћирилица
26/11/2024 |  20:43 | Аутор: СРНА

Афера "Микроскопи": На слободи и бивши директор Клинике за дјечије болести

Бивши директор загребачке Клинике за дјечије болести Горан Роић, који је осумњичен у коруптивној афери "Микроскопи", пуштен је вечерас из истражног затвора у Реметинцу и браниће се са слободе.
Трг бана Јелачића, Загреб - Фото: РТРС
Трг бана Јелачића, ЗагребФото: РТРС

Рјешење о укидању истражног затвора донио је Жупанијски суд у Загребу након што су испитани сви свједоци, а с обзиром на то да је Роић разријешен дужности више не постоји опасност од понављања кривичног дјела.

Роић је по изласку из Реметинца рекао да је јавно понижен и изигран, али да је јачи него икад, јер је увјерен у своју невиност.

- Свјестан сам да пресумпција невиности не постоји, него пресумпција кривице . навео је Роић, који није желио да одговори на питање да ли је примио мито.

Он је навео да је покренут линч јавности без икакве подлоге и да једва чека да се све расвјетли.

Роић је рекао да нема ништа са Хрвојем Петрачем и његовим синовима, који се сумњиче у афери "Микроскопи", осим што познаје једног од њих.

Из притвора је јуче пуштен и разријешени министар здравља Вили Берош, који је осумњичен у афери "Микроскопи".

У једномјесечном истражном затвору још се налазе Новица и Никола Петрач, синови Хрвоја Петрача, који је недоступан правосуђу.

Новици и Николи Петрачу притвор је одређен због опасности од утицаја на свједоке и понављања кривичног дјела.

По захтјеву европских тужилаца притвор је одређен и Томи Павићу из крапинске подружнице Хрватског завода за здравствено осигурање.

Након што је УСКОК у петак објавио да су ухапшени Берош, бившег начелник Клинике за неурологију Клиничко болничког центра "Сестре милосрднице" Крешимир Ротим и привредник Саша Поздер, Канцеларија европског тужилаштва је саопштила да је покренута истрага против Бероша и седам особа.

За разлику од УСКОК-а који је Бероша сумњичио за трговину утицајем, а у чијој истрази се нису спомињали Хрвоје Петрач и његова двојица синова, европски тужиоци терете Бероша за примање мита.

УСКОК, на чији захтјев је одређен истражни затвор Берошу и Поздеру, док је Ротим пуштен да се брани са слободе, тврди да су се ова тројица удружила ради пласирања и продаје медицинских уређаја једног аустријског произвођача болничким установама у државном власништву.

Поздеровој компанији је, како сумња УСКОК, прибављена корист од скоро пола милиона евра.