Жупљанин: Покушај флагрантног фалсификовања историје
- На идејама неофашизма и неонацизма срушили су тадашњу Југославију, а сада би да славе антифашистичке и антинацистичке тековине те Југославије, на које истинско право могу полагати само Срби, који су уз Јевреје и Роме били највећа жртва антифашистичке борбе, али га не славе јер је је то бесмислено радити ако се не слави и Дан АВНОЈ-а - рекао је Жупљанин Срни.
Према његовим ријечима, о дану државности на нивоу БиХ није усвојен ниједан правни акт одлука или закон, није донесен закон о празницима нити било који други закон који би регулисао ову област, тако да се у БиХ могу славити само они дани и датуми који су као такви предвиђени ентитетским законима.
- Свима у свијету је познато да је садашња БиХ настала 21. новембра 1995. године, односно 14. децембра 1995. године потписивањем Дејтонског мировног споразума. Република Српска је настала много раније, тачније 9. јануара 1992. године, којој је Дејтонским мировним споразумом потврђен континуитет и међународноправни субјективитет - нагласио је Жупљанин.
Жупљанин је напоменуо да су у БиХ Срби једини исконски чувари антифашизма, и ту чињеницу нико никада неће моћи оспорити, јер о томе говоре гробови српских жртава у антифашистичкој борби.
- Данас у Републици Српској је редован радни дан, када, као и у све остале дане у години, радимо на јачању љубави и патритизма за бољу и успјешнију Републику Српску - рекао је Жупљанин.
Бивши Дан ЗАВНОБиХ-а - 25. новембар обиљежава се као такозвани дан државности у дијелу Федерације БиХ који је већински насељен бошњачким становништвом, док га Хрвати не обиљежавају као празник.
На нивоу БиХ нема закона о празницима, па су у ентитетима на снази закони о празницима Републике Српске и ФБиХ.
Република Српска слави 9. јануар као Дан Републике и 21. новембар као Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ.