Новим законом о ученичком стандарду унаприједити област средњег образовања
- Предложена рјешења допринијеће побољшању и унапређењу квалитета ученичког стандарда и васпитно-образовног система Републике Српске, што је један од циљева Стратегије развоја предшколског, основног и средњег васпитања и образовања Српске за период 2022–2030. година - истиче се у образложењу.
С обзиром на то да је важећи Закон о ученичком стандарду донесен 2012. године и да је његова примјена показала да одређена законска рјешења треба уредити прецизније, јасније или на другачији начин, указала се потреба за израдом новог закона.
У образложењу се додаје да је један од разлога доношења новог закона и усклађивање са Законом о средњем образовању и васпитању и успостављање рефералног механизма, те примјена програма мјера безбједности и на установе ученичког стандарда.
Наводи се и потреба да се прецизирају и потпуније дефинишу поједине одредбе, као што су оне које се односе на оснивање и рад приватних установа ученичког стандарда, права из ученичког стандарда - право на смјештај, исхрану, здравствену заштиту, статус директора и чланове управног одбора, повреду обавезе ученика, као и укључивање родитеља, односно старатеља.
Приједлогом закона јасније се дефинише начин остваривања и расподјеле средстава из других извора финансирања, истиче се у образложењу.
У образложењу се наглашава да је квалитетнијом услугом и проширивањем активности у погледу права на смјештај ученика у установе ученичког стандарда омогућен лакши приступ васпитно-образовном систему, те самим тим и боља припрема ученика за тржиште рада.
- Приједлогом закона утиче се на квалитет кадра који ради у установи обавезом сталног стручног усавршавања васпитача, стручних сарадника, секретара, рачуновођа и директора школе и кроз могућност награђивања радника за постигнуте изузетне резултате у васпитном и стручном раду - наведено је у образложењу.
Прописују се и теже повреде обавеза ученика с циљем превенције вршњачког насиља и дискриминације.
У вези са утицајем посебно осјетљивих категорија, дефинисано је да приликом конкурисања у дом, као један од критеријума за избор кандидата буде социјални статус ученика.
Приједлогом закона предвиђено је оснивање ученичких културних центара посредством којих се ученицима обезбјеђује остваривање права на културне, умјетничке, спортске и рекреативне активности и информисање ради подстицања њиховог културног, умјетничког и научног стваралаштва.
У образложењу се наводи да су јавним расправама у Бањалуци и Добоју, којима су присуствовали представници установа ученичког стандарда и средњих школа из Републике Српске, уважене корисне сугестије, нарочито у погледу побољшања положаја радника и ученика у установама ученичког стандарда.
За дневни ред 12. редовне сједнице Народне скупштине Српске, која ће бити одржана у сриједу, предложено је 20 тачака.