Централна банка БиХ: Раст економске активности на 2,4 одсто, инфлација 1,8 одсто
Корекција економске активности направљена је на основу очекивања о њеном успоравању у посљедњем кварталу усљед ефеката поплава, а инфлације дијелом због службено објављених податка до септембра, који указују на стагнацију цијена у одјељку режијских трошкова, упркос повећањима цијена електричне енергије, те годишњи пад цијена у одјељку превоза.
- Очекујемо како ће ефекти поплава бити изражени на потенцијални бруто домаћи производ, те да ће посљедице премашити тренутне финансијске губитке у директно погођеним подручјима - наводе из Централне банке и додају да због поплава очекују раст цијена транспорта, који ће се одразити и на цијене прехрамбених производа.
Процјена кретања реалног БДП-а за наредну годину износи 2,6 одсто, а за 2026. годину 2,8 одсто.
- Иако се лична потрошња знатно успорава усљед демографских промјена, које знатно смањују радно способно становништво, а тиме и расположиви доходак, и у средњем року је главни покретач економског раста. Очекујемо да ће лична потрошња бити додатно под утицајем успоравања економске активности усљед поплава - истичу из Централне банке.
Из Банке наводе да се највећи допринос расту цијена у идуће двије године очекује од административних трошкова, односно основне инфлације, првенствено цијена електричне енергије и превоза.
Даља поскупљења електричне енергије и превоза могу довести до ланчаних поскупљења услуга и робе широке потрошње, усљед чега би пројекције инфлације могле бити ревидиране на више.
Из Банке додају да ће пројекције свакако бити подложне ревизијама, како буду пристизали званични статистички подаци високих фреквенција, који се за октобар очекују тек од друге половине децембра.