latinica  ћирилица
24/11/2024 |  09:21 ⇒ 10:36 | Аутор: СРНА

Борба против климатских промјена: Договорена подршка сиромашним земљама од 1,3 билиона долара

Учесници самита о клими под окриљем УН КОП 29 у Азербејџану постигли су договор да се до 2035. године обезбиједи најмање 1,3 билиона долара годишње као подршка сиромашним земљама у борби против климатских промјена.
Самита о клими (фото: EPA/COP29 AZERBAIJAN / HANDOUTS ) -
Самита о клими (фото: EPA/COP29 AZERBAIJAN / HANDOUTS )

Средства су намијењена за помоћ земљама у развоју, да би се побољшала заштита климе и да би се земље прилагодиле разорним ефектима глобалног загријавања, као што су чешће суше, олује и поплаве.

Споразум предвиђа да мултилатералне развојне банке знатно повећају позајмице или да отпишу дугове сиромашнијих земаља. Јавни фондови и банкарски ресурси би требали да подстакну велике приватне инвестиције, што ће се такође рачунати као финансирање борбе против климатских промјена.

Упућен је широко формулисани апел земљама да се укључе као донатори, што су климатски активисти критиковали, јер у плану ниједна земља није посебно обавезна да плаћа одређене износе.

Најмање 300 милијарди долара доћи ће из индустријализованих развијених земаља, пренијела је агенција ДПА.

Тренутно те земље дају нешто више од 100 милијарди долара годишње за помоћ у вези са климатским промјенама.

Међутим, према независној експертској групи УН, потреба за спољном помоћи сада износи око билион долара годишње до 2030. године, а чак 1,3 билиона долара до 2035. године.

Очекује се да ће задатак, како доћи до суме од трилион долара, бити ријешаван на сљедећој конференцији о клими у Бразилу.