Година на измаку изузетно захтјевна за воћарску производњу
Воћар из Доњих Подградаца Драгоја Дојчиновић само ране сорте јабуке успио је да пласира у супермаркете по повољној велепродајној цијени од марку за килограм. Већи дио рода сорте Јонаголд био је приморан да због прекомјерне крупноће и поред квалитета, прода за идустријску продају по троструко нижој цијени.
- Између 500 и 700 грама су били плодови који нису били за тржиште и морало је све да заврши у индустрији, а то је једна од најљепших јабука што постоји у воћарству - истакао је Дојчиновић.
За разлику од воћара прерађивачи имају више разлога за задовољство. По релативно повољној цијени успјели су обезбиједити квалитену сировину и прерадом откупљеном воћу обезбиједити додатну вриједност. Цијена хладноцјеђеног сока од јабуке достиже четири марке за литар.
- Што се тиче јабуке негдје је искориштеност око 60 одсто што значи да од 100 килограма јабуке добијемо 60 литара сока док је код крушке тај омјер око 50 одсто - нагласио је Славиша Анђић, Пољопривредна задруга Кооператива, Приједор.
Високе зраде, као на почетку сезоне, произвођачи воћних сокова неће моћи остварити током остатка године због немогућности складиштења откупљене сировине.
- Сви крупни плодови су омеканили. Нису струнули али нису за прераду у сок. Можда су за неку другу прераду, али за сок нису тако да ће ове године сока бити ипак мало мање у односу на прошлу годину - навео је Михајло Дојчиновић, прерада воћа Фруит органика, Доњи Подградци
Због већег постотка индустријског воћа, чија је откупна цијена знатно нижа Министарство пољопривреде је повећало износ премија за произведено и продато воће. Умјесто првобитно планираних три милиона ове године воћарима ће бити исплаћено милион марака више.