latinica  ћирилица
21/11/2024 |  11:40 | Аутор: РТРС

Сорека: ОХР неспојив са чланством у ЕУ; Каква је његова будућност?

Шеф Делегације ЕУ у БиХ Луиђи Сорека рекао је да је ОХР неспојив са европским путем БиХ.
Луиђи Сорека - Фото: РТРС
Луиђи СорекаФото: РТРС

- Никада није било предвиђено да ОХР буде трајни елемент уставне архитектуре БиХ. Опсежна међународна супервизија је у принципу неспојива са чланством у ЕУ и ОХР се мора затворити на одређеном нивоу европског пута БиХ. Циљеви и услови за затварање ОХР-а су наведени у Агенди 5+2. Међутим, они још увијек нису испуњени - рекао је Сорека за Јуроњуз.

Он је рекао да се да би дошло до затварања ОХР-а политички лидери морају суздржати од реторике и дјеловања усмјерених на подјеле и успоставити мирну, одрживу земљу која је неповратно на путу европских интеграција.

- Мора се престати са довођењем у питање суверенитета и територијалног интегритета БиХ и морају се интензивирати напори на испуњењу захтјева из Агенде 5+2 - истакао је Сорека.

Поводом 29 година од потписивања Дејтонског мировног споразума, Сорека је рекао да је овај споразум изузетно значајан и да је окончао најдеструктивнији сукоб у Европи од Другог свјетског рата.

- Три деценије касније, земља се још увијек опоравља од посљедица рата 1992-1995. године и потребно је још много тога урадити на помирењу. Често чујете да се говори о преласку од Дејтона до Брисела. Увјерен сам, на основу мог професионалног искуства у региону, да трансформативна снага европског пута представља најбољу гаранцију просперитета и сигурности земље. Када је ријеч о уставном уређењу, подсјећам да је мото "Уједињени у различитости" и да се уређења у државама чланицама ЕУ и те како разликују - истакао је Сорека.

Он је навео да су уређења различита и то да су неке земље централизоване, друге више децентрализоване.

- Оно што је најважније није само уређење, колико функционисање система. БиХ ће морати да осигура функционалност својих институција како би могла преузети обавезе које произлазе из чланства у ЕУ. Приступни преговори, након што се отворе, биће мјесто гдје ће се правити неопходни напредак у смислу функционалности - навео је Сорека.

Он је рекао и да сматра привилегијом што је именован да представља ЕУ баш у БиХ. Каже да је проширење тренутно високо на листи приоритета ЕУ и да су ово "фасцинантна времена у којима поново ради на Западном Балкану и у БиХ".

- Навео бих само један једноставан примјер у прилог томе колико је проширење важно у овом тренутку. Наиме, предсједница Европске комисије Урсула вон дер Лајен посјетила је БиХ пет пута од октобра 2021. године. ЕУ и њене државе чланице су најлојалнији партнер ове земље и далеко највећи инвеститор у односу на друге - рекао је Сорека.

Он је додао да је децентрализовано уређење БиХ сасвим компатибилно са чланством у ЕУ, али да БиХ мора реформисати институције како би била у могућности да ефективно учествује у доношењу одлука у ЕУ и да у потпуности имплементира и примјењује ЕУ законодавство и стандарде.

- Као чланица ЕУ, БиХ би такође морала имати могућност да именује представнике који говоре у име цијеле земље у различитим институцијама ЕУ - навео је он.

Сорека је рекао да БиХ, да би приступила ЕУ, мора ускладити уставни оквир са европским стандардима и уклонити дискриминаторне одредбе у складу са судском праксом Европског суда за људска права проистеклом из предмета "Сејдић-Финци".