ХПВ вакцина главна мјера у сузбијању карцинома грлића материце
Шеранић је навео да је вакцина против ХПВ-а у здравственом систему Српске у примјени нешто више од годину и по дана.
- Ако имамо двојби онда информације треба да потражимо на релевантним мјестима - рекао је Шеранић и позвао сва струковна удружења, која желе да се прикључе активностима промоције ХПВ вакцинације, да се обрате Институту.
Вршилац дужности директора Института за јавно здравство Бојан Ђенић рекао је да у Републици Српској, према евиденцијама Института, годишње од рака грлића материце умре око 50 жена и додао да је 2023. године на лијечењу било око 520 жена.
Према његовим ријечима, карцином грлића материце девети је најчешћи облик карцинома у Европи, а годишње од ове болести умре 28.000 жена.
У Републици Српској вакцинација против ХПВ-а је почела у марту 2023. године и до данас је прву дозу вакцине примило 2.728 дјеце, од којих 1.965 дјевојчица и 763 дјечака, а другу дозу 1.228 дјевојчица и 450 дјечака.
Говорећи о комерцијалној ХПВ вакцини, Ђенић је рекао да ју је примило 519 лица, односно 480 жена и 49 мушкараца.
Он је истакао да је ХПВ вакцина у Републици Српској бесплатна за дјецу узраста од 11 до 15 година, а старији се могу вакцинисати комерцијалном вакцином у Институту у Бањалуци и регионалним центрима.