latinica  ћирилица
20/11/2024 |  07:05 ⇒ 09:30 | Аутор: Агенције

Серија експлозија у Кијеву; Бајден одобрио испоруку противпјешадијских мина Украјини

Сукоб у Украјини ушао је у 1.001. дан. Кијев је први пут користио америчке ракете за нападе на руску територију, што је Москву натјерало да измијени своју нуклеарну доктрину и запријети нуклеарним оружјем. Бијела кућа нема став о потезима Кремља, а Француска сматра да једино Кина може да смири тензије. Даље од геополитике, руске трупе постепено напредују на широком украјинском фронту.
Украјина (Фото: EPA-EFE/MARIA SENOVILLA/илустрација) -
Украјина (Фото: EPA-EFE/MARIA SENOVILLA/илустрација)

Зеленски: Украјина ће изгубити рат ако САД прекину подршку

Уколико САД прекине подршку Кијеву, Украјина ће изгубити рат против Русије, оценио је украјински предсједник Володимир Зеленски.

Он је, у интервјуу за Фокс њуз, рекао да, иако Украјина има сопствену производњу оружја, то није довољно, а да ће Кијев наставити да се бори независно од одлуке САД.

- Ако смање помоћ, мислим да ћемо изгубити. Имамо производњу, али то није довољно за побједу. Мислим да није довољно за опстанак - рекао је Зеленски.

Серија експлозија потресла Кијев

Серија експлозија јутрос је потресла Кијев, а САД су донијеле одлуку да затворе Амбасаду у главном граду Украјине у ишчекивању руског напада.

Начелник градске војне управе Сергеј Попко рекао је да су у Кијеву одјекнуле експлозије повезане са радом ПВО.

- У Кијеву дјелује противаздушна одбрана. Останите у склоништима док се не огласе сирене за крај ваздушног напада - навео је он.

Украјински медији већ су извијестили о експлозијама у Кијеву, Броварима, Житомиру, Полтави и Харковској области.

Амерички Стејт департмент упозорио је на друштвеним мрежама да ће америчка Амбасада у Кијеву бити затворена 20. новембра због добијања "конкретних информација о потенцијалном ваздушном нападу великих размјера".

- Америчка Амбасада у Кијеву добила је конкретне информације у вези са потенцијалним ваздушним нападом великих размјера 20. новембра. Амбасада ће бити затворена и савјетују се грађани САД да буду спремни да се одмах склоне у случају узбуне за ваздушни напад - наводи се у саопштењу.

Бајден одобрио испоруку противпјешадијских мина Украјини

Предсједник САД Џозеф Бајден одобрио је испоруку противпјешадијских мина Украјине, објавио је данашњи Вашингтон пост, позивајући се на два америчка званичника.

Један од извора рекао је да се Украјина обавезала да неће користити мине у густо насељеним подручјима.

Пентагон вјерује да је обезбјеђивање мина један од кључних корака које је Бајденова администрација направила како би успорила руске нападе на Украјину.

Ни Русија ни Сједињене Државе нису потписнице Отавске конвенције, познате и као Уговор о забрани мина, која забрањује распоређивање и пренос противпешадијских нагазних мина.

Бајден је 2022. године потврдио политику САД о забрани преноса и употребе америчких противпешадијских мина изван Корејског полуострва.

Пентагон: САД одобриле нову војну помоћ Украјини од 100 милиона долара

Амерички Стејт Департмент одобрио је потенцијалну продају војне опреме и услуга Украјини у вриједности од 100 милиона долара, саопштено је из Пентагоне.

Претходно је савјетник предсједника за националну безбједност Џејк Саливен изјавио да садашња америчка администрација планира да упути захтјев Конгресу за нову помоћ Украјини за фискалну 2025. годину током прелазног периода.

Оборене 44 беспилотне летјелице над руском територијом

Протекле ноћи руски ПВО системи уништили су и пресрели 44 украјинске беспилотне летјелице изнад девет руских региона, саопштило је руско Министарство одбране.

Беспилотне летјелице уништене су над Новгородске области, пет беспилотних летјелица је уништено над територијом Курске области, четири беспилотне летјелице - изнад Орловска, три беспилотне летјелице су оборена над територијама Белгородске, Тулске и Тверске области, двије су уништене над територијама Брјанске, Московске и Смоленске области,наводи се у саопштењу руског министарства.

Хиљаду дана рата

Прошло је хиљаду дана рата у Украјини, а мир није на видику. Кијев је употребио америчке ракете дугог домета за нападе дубоко на територији Русије, два дана пошто је добио одобрење Вашингтона да их користи.

Москва тврди да Запад жели ескалацију сукоба, наводећи да је због тога измијенила своју нуклеарну доктрину, која се сад огледа у праву на самоодбрану коришћењем и нуклеарног оружја.

Бијела кућа сматра да нема потребе за реакцијом на најновије потезе Кремља, док Њемачка не жели да се, како сматра, упеца на исти блеф руског предсједника Владимира Путина.

Са друге стране, француски предсједник Емануел Макрон на тензије гледа другачије и кинеског лидера Сија Ђинпинга види као кључног у смиривању кризе и покушају да се спријечи нуклеарни сукоб.

Далеко од геополитике, ситуација на терену указује да руске трупе постепено напредују на широком украјинском фронту.

Аналитичари објашњавају да обје стране хоће што боље позиције за преговорачким столом до којег би могло да дође пошто Доналд Трамп 20. јануара положи заклетву као 47. амерички предсједник.