latinica  ћирилица
19/11/2024 |  15:35 ⇒ 18:02 | Аутор: РТРС

Mогу ли Шуме Српске на "зелену грану"? (ВИДЕО)

Након вишемилионских губитака, могу ли Шуме Српске на "зелену грану"? Повећање производње, већа конторла рада и трошкова, неки су од постављених циљева. Именована је и нова Управа. Министар Саво Минић каже да се озбиљно приступило рјешавању проблема у предузећу, али да ће први резултати бити познати крајем године.
Шуме Републике Српске, дирекција - Фото: РТРС
Шуме Републике Српске, дирекцијаФото: РТРС

Да ли је дошло вријеме да знање, труд и резултати буду испред партијске подобности?

На испиту Шуме Српске.

Фотеље Управе припале су дугогодишњим радницима који су ову функцију обезбиједили добрим резултатима.

Тако каже вршилац дужности директора овог јавног предузећа Блашко Каурин.

Фокус је на производњи и производним капацитетима.

- Занимљиво је да имамо нека шумска газдинства у љетном периоду која нису могла да испуне своју производњу, а сад у овом времену већ су испунили план за овај мјесец и прелазе. Ја вјерујем да ће у наредном периоду бити боље стање. Тренутно се ради попис, a dиректор шумског газдинства који не буде урадио попис и у старом и у новом информационом систему, он ће сносити одговорност и одмах ћу рећи, он од Нове године неће бити директор - нагласио је Блашко Каурин, в.д. директора Шума Републике Српске.

Да је приоритет повећање обима производње, али и већа контрола пословања на свим нивоима, став је и новоформираног тима за праћење рада предузећа.

- Затим, да се уреди област извођења радова у шумарству, да се заустави прекомјерно запошљавање радника у јавном предузећу, да се у потпуности примијени нови интегрални информациони систем и да се уведе већа и редовна контрола - навео је Раденко Лакетић, члан Тима за праћење рада.

Нужна је и контрола трошкова. На подужој листи оних неоправданих је и прекомјерно запошљавање.

- У овом тренутку, уговоре на одређено вријеме имамо потписано са 241. радником, што је мање за неких 60 радника и такође желим да кажем да ће се покренути посебна активност на испитивању спријечености за рад, односно боловања радника којих имамо у просјеку између 200 и 300 перманентно - рекао је Саво Минић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

- Ту се морају сви ти уговори преиспитати, као и свуда гдје има вишак радника, да се такви уговори не продужују, а да се нормално не запошљавају нови радници - додао је Лакетић.

У току је и упоредна анализа извршења. За све је, према ријечима министра, одговоран појединац.

- Како неко ко има 72 посто извршења, има трошкове 100 одсто? Значи, то је недопустиво. Када је у питању извршење у смислу извођења радова, све оне референце коју су до сада дате извођачима, које су имали, које нису завршили, односно послове из претходног периода, строго ће се водити рачуна почетком наредне године, такви ће ићи на црну листу - поручио је Минић.

Додао је да ће бити контроле и када је ријеч о отпремачима, али и о класирању дрвних сортимената. Први резултати, сматра, биће видљиви већ до краја године.